Słowackie Tatry poza szlakiem

sobota, 05 październik 2013 11:45

Organizacja ruchu turystycznego w słowackich Tatrach jest nieco inna niż w Polsce, przez co nastręcza nieco problemów turystom z naszego kraju. Dziś odpowiadamy na pytanie odnośnie tego kto, gdzie i w jakich okolicznościach może chodzić poza szlakiem.

W tym miejscu należy wyróżnić trzy grupy ścieżek istniejących na Słowacji: znakowane, nieznakowane dla turystów podróżujących z przewodnikiem oraz taternickie. Pierwsza grupa funkcjonuje na zasadach identycznych z naszymi – podróżować może każdy, z zastrzeżeniem okresu dostępności niektórych szlaków wysokogórskich, które wyłączane są z użytkowania na okres zimowy.

Jeśli natomiast chcemy pójść poza szlakiem należy sprawdzić trudność trasy w skali wspinaczkowej. Drogi od 0 do II są zarezerwowane dla wycieczek podróżujących z przewodnikiem. Może on zostać wynajęty w Polsce lub na miejscu na Słowacji. Do tej grupy należą najprostsze drogi na wiele znanych tatrzańskich szczytów, z Gerlachem, Łomnicą czy Wysoką włącznie. Nie polecamy podróżowania na własną rękę, gdyż może to zakończyć się donosem i w efekcie mandatem.

Trzecią grupę stanowią wyjścia taternickie – czyli podejścia od III wzwyż. Drogi te udostępnione są wszystkim członkom klubów wysokogórskich – legitymację należy posiadać przy sobie. Taternicy mogą używać także ścieżek z grupy drugiej, to jest od 0 do II, jednakże tylko w czasie zejścia. Pozostałe przypadki są niedozwolone.

Należy pamiętać także, że pewne rejony, jak Tatry Bielskie, rejon Krywania czy rezerwaty w Tatrach Zachodnich są wyłączone z ruchu taternickiego.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Zaloguj się, by skomentować