Samochodem po Słowacji, cz. IX

piątek, 06 wrzesień 2013 15:37

Pozostał nam ostatni odcinek do omówienia – droga wokół zachodniej strony słowackich Tatr. Poradnik będzie dotyczyć przejazdu z Chochołowa do Liptowskiego Mikułasza.

Drogę opisujemy w kierunku przeciwnym do pozostałych części, ponieważ niezwykle rzadko zdarza się, ażeby ktoś przemierzał ją inaczej. Do Zuberzca, Orawic czy na Wyżnią Huciańską Przełęcz (Vyšné Hutianske sedlo) jest po prostu w ten sposób dużo bliżej.

Jadąc od Zakopanego, mijamy Kościelisko i docieramy do centralnej części Chochołowa. Tutaj należy skręcić w lewo w stronę dawnego przejścia granicznego w Suchej Górze (Suchá Hora), które mijamy po przejechaniu kilometra. Kolejna na naszej drodze jest miejscowość Witanowa (Vitanová), w której należy skręcić w lewo, w stronę Orawic (Oravice).

Wkrótce docieramy do tej charakterystycznej osady, która polskim turystom znana jest przede wszystkim z dwóch kompleksów basenów termalnych i wyciągu krzesełkowego dla narciarzy. Warto natomiast kojarzyć także Orawice jako punkt wypadowy w góry – rozpoczyna się tu kilka szlaków, przy czym w Tatry prowadzą czerwone znaki na Umarłą Przełęcz (Umrlé sedlo) i niebieskie do Doliny Bobrowieckiej (Bobrovecká dolina), którą można powrócić do Polski, do Doliny Chochołowskiej.

Kolejną miejscowością na naszej drodze jest Zuberzec (Zuberec). Ta śliczna osada podtatrzańska oferuje wiele atrakcji, jednakże ci, którzy planują wypad w Tatry, winni w centrum skręcić w lewo, w stronę schroniska na Zwerówce (Chata Zverovka). Znajduje się ona w odległości 9 km od miasteczka – jednakże istnieje możliwość dojazdu samochodem pod samą chatę. Stąd rozpoczynają się właściwie wszystkie najważniejsze szlaki w rejonie Rohaczy. Można pójść nie tylko na wspomniane dwa szczyty, ale także na Grzesia przez Przełęcz pod Osobitą (sedlo pod Osobitou), na Rakoń, Trzy Kopy (Tri kopy), Banówkę (Baníkov) czy Brestową (Brestová).

Jeśli zdecydujemy się minąć Zuberzec, to po kilku kilometrach dotrzemy na Wyżnią Huciańską Przełęcz (Vyšné Hutianske sedlo), przy której zlokalizowano początek szlaku na Siwy Wierch (Sivý vrch). Dalej droga wiedzie w stronę Liptowskiego Mikułasza.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Agnieszka Rosa


Poprzednia część: Samochodem po Słowacji, cz. VIII

Zaloguj się, by skomentować