TANAP - co należy wiedzieć

piątek, 14 luty 2014 09:03

Tatry są obszarem chronionym, na którym interwencja człowieka jest ograniczona prawnie. Na obszarze terenu naszych południowych sąsiadów, odpowiednikiem polskiego TPN-u jest TANAP, Tatrzański Park Narodowy na Słowacji.

Łączna powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z czego około 175 km² (22,3%) leży w granicach Polski. Reszta, czyli około 610 km² (77,7%) znajduje się na terytorium Słowacji. W związku z głodem przemierzania Tatr, jaki spotyka przeważającą część wędrowców, którzy przechodzili wzdłuż i wszerz polskie Tatry, warto wiedzieć, czego należy spodziewać się po stronie słowackiej.

TANAP (Tatranský národný park) powstał w 1949 roku, tym samym jest to najstarszy park narodowy spośród tych, które znajdują się w granicach terytorium Słowacji. Jego siedzibą jest Tatrzańska Łomnica, gdzie ulokowana jest władza administracyjna zarówno parku, biura Lasów Państwowych TANAP-u, jak i instytut badawczy i muzeum. Jednostki administracyjne funkcjonują również w Liptowskim Mikulaszu.
 
Terytorium parku obejmuje częściowo: Tatry Wysokie (gdzie wyróżnia się najwyższy szczyt Tatr –  Gerlach – 2655 m n.p.m. oraz symbol słowacki – Krywań); Tatry Zachodnie i w całości pasmo Tatr Bielskich. Razem z TPN, TANAP w 1992 roku został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Park wpisany jest również w program Natura 2000. Między innymi ze względu na tę przynależność, duże wątpliwości budzą ostatnie duże inwestycje w infrastrukturę narciarską.

Dla osób chcących zwiedzić TANAP, najczęściej punkty wyjściowe stanowi misto Poprad, a także ośrodki Stary Smokowiec, Tatrzańska Łomnica i Szczyrbskie Pleso. Jeżeli za cel podróży wybraliśmy Rochacze w Tatrach Zachodnich, śmiało możemy startować z miejscowości Zuberec.

Na terenie parku narodowego obowiązują zasady ograniczające ruch turystyczny. Od niemal dekady dyskutuje się nad ich zmianą lub częściową modyfikacją, jednak bez konkretnego skutku (rozmowy wciąż są prowadzone). W Tatrach Słowackich można poruszać się jedynie po drogach publicznych i znakowanych szlakach turystycznych. Obszar pozaszlakowy dostępny jest jedynie w asyście uprawnionego przewodnika górskiego, posiadającego oficjalne zezwolenie na taka działalność. Dodatkowo wyjście każdorazowo zgłasza się w HS TANAP (odpowiednik TOPR-u w Tatrach Słowackich) w Starym Smokowcu z podaniem nazwiska przewodnika, nazwy szczytu i ilości prowadzonych klientów.

Szlaki w wysokogórskim środowisku TANAP-u są zamknięte w okresie od 01.11. do 15.06. Narciarstwo jest dozwolone na wyznaczonych trasach i zboczach oraz na znakowanych szlakach turystycznych w okresie ich otwarcia, przy czym pierwszeństwo na nich zachowują piesi. Używanie rowerów dopuszcza się na drogach publicznych i specjalnych trasach rowerowych. Loty na spadochronach i paralotniach jedynie w wyznaczonych obszarach, tak samo jak biwakowanie oraz parkowanie samochodów.

Osoby zainteresowane głębiej specyfiką Tatrzańskiego Parku Narodowego TANAP, mogą dowiedzieć się więcej na ten temat w Muzeum TANAP-u mieszczącym się w Tatrzańskiej Łomnicy. Ekspozycje podzielone są n a działy: przyrodniczy, historyczny i etnograficzny. Poznanie parku „od podszewki” może być dobrym wprowadzeniem w przyszłą turystykę na terenie TANAP-u.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

2 komentarzy

 • Toja pisałem niedziela, 31 maj 2015 21:02 napisane przez Toja pisałem

  Witam,
  Co do wycieczki z psem odpowiem, jak mi się wydaje cytując TaNaP; "można, ale właściwie to nie można"
  Podobnie jak w naszym TPN jest i u Słowaka trochę nielogicznych przepisów, szczególnie rowerowych i narciarskich. Piesze są klarowne po obydwu stronach Tatr i nie ma co udawać buraka, że się ich nie rozumie.
  Sezonowe Zamknięcie szlaków powyżej schronisk jest dla mnie informacją jasną i czytelną, choć nie do końca przyjemną, ale dla przyrody jest to rzeczywiście ważne. Natomiast nigdzie nie mogę znaleźć informacji o ruchu narciarskim, skitourowym. Gdzie jest spis, mapka, cokolwiek o tych mitycznych "wyznaczonych trasach i zboczach" . Bo jak rozumiem to w okresie od 15.06 do 1.11 kiedy szlaki są otwarte powyżej schronisk, na nartach raczej sobie nie pojeżdżę z oczywistych powodów. Zimą wchodząc do doliny po słowackiej stronie mam przekreślone na czerwono symbole psa, ludzika i jego śmiecia, samochodu, generalnie wszystkiego z wyjątkiem narciarza. Czy to zachowuje ważność również po przekroczeniu tabliczki sezonowego zamknięcia? Czeski, a raczej Słowacki Film, z którego jasno wynika można, ale nie można. Pomocy, gdzie te informacje?, na pewno nie na stronach TaNaPa.
  Inne i dziwne fakty:
  Dlaczego w Dolinie Białej Wody (to ta równoległa do Rybiego, drogi do Morskiego)
  rowerem można dojechać tylko do leśniczówki, a nie 3-4 razy dalej, do obozowiska taternickiego? Szlak jest bardzo łagodny i baaaaardzo mało uczęszczany.
  Z kolei Słowak pozwala dojechać rowerem do schroniska przy Zielonym Stawie, mimo że poziom trudności owego szlaku dla roweru dodatkowo zwiększa duży ruch pieszy. Sporo tu absurdów.
  U nas od wielu lat powraca temat roweru i drogi do Morskiego Oka. Oczywiście w sezonie (który trwa teraz cały rok) jest to istotnie niebezpieczne, pełno na tej drodze kiboli, różnych pojazdów o bliżej niezbadanej funkcji, osobowości i osobistości wszelkiej maści. A przecież ranny ptaszek mógłby sobie około 4-5 rano pośmigać bezkarnie, gdy jest pusto, nie ma tego niebezpiecznego dla roweru syfu. Wszystkie te pytania mają głównie na celu poznanie wysokości kar jakie grożą za złamanie przepisów, tylko właśnie, jakich przepisów.
  Od kilku lat stwierdziłem, że sam te przepisy i kary poznam, kierując się międzynarodowym językiem pokory, braku agresji i merytorycznej rozmowy ze strażnikiem o sytuacji ogólnej. Nigdy jeszcze mandatu nie dostałem. Ale czy to jest rozwiązanie?

 • dragsterdh niedziela, 16 luty 2014 20:24 napisane przez dragsterdh

  Czy można wędrować z psem? Nigdzie nie widzę informacji na ten temat.

Zaloguj się, by skomentować