Bula pod Bańdziochem

poniedziałek, 16 grudzień 2013 12:19

Początek sezonu – początek formy. Gdzie najlepiej się powspinać? Jedną z propozycji jest Bula pod Bańdziochem w rejonie Morskiego Oka.

Zimowi łojanci żartobliwie mówią o Buli ściana ścian. Bowiem Bula pod Bańdziochem oferuje raczej krótkie max 4-5 wyciągowe wspinanie. Jest traktowana jako ściana dobra na początek – na oswojenie się z zimowym wspinaniem i rozwspinanie, a także polecana w niepewną pogodę, głównie z uwagi na jej bliskość do Schroniska.
Chcąc dotrzeć na Bulę pod Bańdziochem należy udać się szlakiem prowadzącym na Próg Czarnego Stawu pod Rysami. To kolejny plus tej ściany – krótkie podejście – zajmujące około 30 min. Brak także problemów orientacyjnych jeśli zdarzy się nam wieczorne lub nocne zejście.

Na ścianie do wyboru mamy następujące drogi: od lewej Defekt mózgu wyceniane na IV+- zajmuje około 3 godzin, Bez znaczenia – wycena V, choć trudności dopiero na ostatnim wyciągu, Bladym świtem – mikstowa droga wyceniana na m6+/ m7-, Się nie robi m6+/ m7- zajmujące około 5 godzin, W samo południe IV+ - cztery wyciągi, głównie trawki, zacięcia i płyty.Globalne ocieplenie m6+ - czas przejścia około 3 godzin, Droga Malczyka VI- prowadząca kominem, Żlebem za II-III, Droga Blondyna III – składa się z pięciu wyciągów i nie powinna zająć dłużej niż 2 godziny. Żebro za IV-V, a także Światło w tunelu za IV- łączy się z Drogą Blondyna po drugim wyciągu. Się ściemnia na IV+ - rozłożona na cztery wyciągi.

Łatwe jest też zejście z Buli po skończonej drodze, odbijamy bowiem na ścieżkę prowadzącą na Przełęcz pod Chłopkiem i stamtąd na dół nad Staw. Drogi na Buli nie są wybitnie wymagające, a przede wszystkim nawet jeśli cyfra jest wyższa są to drogi krótkie. Dlatego też Bula pod Bańdziochem w swym, trudnym morskoocznym, wielkościanowym wspinaniu daje satysfakcje wspinania się w otoczeniu ogromnych Mięguszy i sławnej Kazalnicy.

Przed rozpoczęciem wspinania należy pamiętać by wpisać się w książkę wyjść taternickich, obok pokoju ratownika TOPR, na pierwszym piętrze w schronisku nad Morskim Okiem.

 

Edyta Sadowska

Fot. Edyta Sadowska

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować