Taśmy - nowy trening wspinacza

poniedziałek, 04 listopad 2013 12:02

Za oknem szaro i buro, jesienny deszcz coraz bardziej odbiera nam ochotę by wyjść na zewnątrz. Nie należy jednak zapominać o treningu – jako podstawowym elemencie naszego wspinaczkowego życia.

Sposobów na treningi jest cała masa, podobnie zresztą jak akcesoriów do nich. Nie każdy ma jednak w domu tyle miejsca by trzymać hantle czy też powiesić drążek. Coraz większą popularnością w kręgu wspinaczy cieszą się taśmy rehabilitacyjne. Nie jest to bujda – bo na ścianach wspinaczkowych coraz to więcej ludzi ćwiczy właśnie z taśmami. O co w tym wszystkim chodzi i czy warto?

Taśmy rehabilitacyjne początkowo jak sama nazwa wskazuje stosowane były w stanach pourazowych, by doprowadzić rekonwalescenta do stanu sprzed kontuzji. Dziś coraz częściej sięgamy po nie podczas treningu. Taśmy wykonane są z lateksu, dzięki czemu są rozciągliwe. Dostępne w różnych kolorach zależnych od rodzaju oporu jakie dają podczas ćwiczeń.  Podstawowe zalety to przede wszystkim wielkość i ciężar a raczej jego brak – taśmy możemy schować w torebce, nic nie ważą dlatego możemy je ze sobą nosić niemalże wszędzie. Są znacznie tańsze niż hantle, czy też inne konwencjonalne przyrządy do ćwiczeń.

Dodatkowo należy zauważyć, że gama ćwiczeń jakie możemy wykonywać za ich pomocą jest znacznie szersza niż przy hantlach, czy też drążku. Dodatkowo dzięki progresywnemu, liniowemu oporowi i zróżnicowaniu oporów w zależności od koloru taśmy możemy dostosować siłę obciążenia do danego dnia treningowego (duży opór, mały opór). Ćwiczenia z taśmami możemy wykonywać w warunkach domowych, czy też po treningu na panelu.

Jak ćwiczyć? Tak naprawdę wiele z ćwiczeń, które mamy rozpisane w treningach na sztangi, czy tez hantle, możemy przełożyć na ćwiczenia z taśmami. Wystarczy tylko trochę kreatywności. Taśmy możemy zaczepiać na drzwiach, klamkach i w ten sposób ćwiczyć jak  z użyciem przyrządów na siłowni. Za pomocą taśm możemy ćwiczyć nie tylko ręce, ale także plecy, barki, mięśnie brzucha, nogi. Wszechstronność taśm bez wątpienia jest ogromna.

Na stronach internetowych znajdziemy wiele przykładów do ćwiczeń z taśmami. Za ich pomocą i przy minimalnej wiedzy, bądź też pomocy trenera bez wątpienia ułożymy trening dla siebie, a nasza wytrzymałość będzie tylko rosła.

 

Edyta Sadowska

Fot. Flickr.com

Oceń ten artykuł
0.00
0

1 komentarz

  • MarcysiaaV wtorek, 30 czerwiec 2015 13:33 napisane przez MarcysiaaV

    Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna? Nie bedzie latwo ale trzeba sie wziac za siebie. Mam juz dobry plan na odchudzanie, wszyscy ktorzy sa chetni proponuje zaczac od wipisania w google - xxally radzi jak szybko schudnac

Zaloguj się, by skomentować