Ekspresy

środa, 14 sierpień 2013 11:12

Podczas wspinania poza sprzętem osobistym i liną potrzebujemy także ekspresy, czyli dwa karabinki połączone pętlą z taśmy. Jak wybrać odpowiednie dla siebie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego wspinacza są ekspresy. Ich ilość zależy od długości i trudności drogi, którą wybieramy. Podczas prowadzenia jeden karabinek o prostym ramieniu wpinamy w punkt asekuracyjny, a do drugiego z wygiętym zamkiem wpinamy linę.  Chcąc posiadać komplet wystarczający na większość dróg wspinaczkowych winniśmy wyposażyć się w około 15-20 ekspresów. Do wspinaczki w górach i wielkich ścianach, gdzie drogi są bardziej finezyjne, nie obite, a asekuracja musi być gęstsza powinniśmy się wyposażyć w ekspresy zarówno z długą, jak i krótką taśmą. Na rynku dostępne są następujące długości taśm 8-30 cm. 

Kolejno musimy się zastanowić, jaki system zapinania wybrać: agrafkę czy pełny zamek. Ekspresy z agrafką są lżejsze, bardziej odporne na zimowe temperatury, prościej wpina się w nie linę. Drugi rodzaj ekspresów składa się z karabinka z zamkiem prostym i drugiego z zamkiem giętym. Warto zastanowić się także nad rodzajem taśmy łączącej. Jeżeli planujemy drogi wielowyciągowe powinniśmy wybrać lżejsze taśmy z dynemy, do wspinania sportowego lepsze będą taśmy z PAD. Trzeba pamiętać także o tym, żeby dolny karabinek był zabezpieczony stabilizatorem – najczęściej w formie gumki dzięki, której nie będzie się przekręcał. Konieczne jest sprawdzenie wytrzymałości ekspresów, zaleca się aby minimalna wytrzymałość karabinka przy otwartym zamku wynosiła 7 kN. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas sprzęt posiada stosowne atesty UIAA.

Zanim zakupimy ekspresy – a nie jest to zakup tani – koniecznie musimy zastanowić się, w jakim terenie będziemy ich używać. Inne ekspresy bowiem zastosujemy na sportowych drogach skałkowych, a inne w górach i wielkich ścianach.

 

Edyta Sadowska

Fot. Wiki Commons

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować