Drogi kursowe w Tatrach

poniedziałek, 29 lipiec 2013 10:39

Kiedy mamy już za sobą kursy przygotowujące do wspinania w Tatrach i chcemy samodzielnie rozpocząć działalność wspinaczkową powinniśmy zacząć od dróg kursowych.

Na kursach taternickich zazwyczaj pierwszymi drogami jakie się pokonuje są właśnie drogi kursowe. Pomimo iż przeszliśmy już niektóre z nich z instruktorem warto pokusić się o samodzielne ich powtórzenie w wybranym przez siebie zespole. Teraz nie czuwa nad nami instruktor, wszystkie decyzji co do zakładanych przelotów, stanowisk, wyboru linii podejmujemy sami. Drogi kursowe generalnie są dosyć łatwe, nie powinny stanowić też problemów ze znalezieniem przebiegu linii czy też z asekuracją. Ponadto z przedstawionych poniżej dróg łatwo jest zawrócić w przypadku nagłego załamania pogody.

Najczęściej młodzi adepci taternictwa zaglądają na Halę Gąsienicową. Dużym powodzeniem cieszą się tutaj drogi o trudności II i II, takie jak: Załupa H na Zadnim Kościelcu (Uwaga! Krucho), krótkie Żebro Rzepeckich na Granatach lub w dłuższej wersji Północny Filar Świnicy. Aby podnieść morale można pokusić się także na prostą drogę Robakiewicza na Mnichu wychodzącą Przez Przewieszkę lub Przez Płytę na pik. Po drogach o wycenie III warto rozejrzeć się za jakąś IV. I tu na Hali Gąsienicowej króluje: długa, jedenasto wyciągowa Setka na Kościelcu, Zacięcie Wrześniaków na Zamarłej Turni w rejonie Doliny Pięciu Stawów, kultowa Klasyczna na Mnichu w Dolinie Rybiego Potoku. Z zalecanych „piątek” dla początkujących zespołów to: Stanisławski i Droga Patrzykonta na Kościelcu, Motyka i Klasyczna na Zamarłej Turni oraz często wybierany Festiwal Granitu na tejże ścianie.

Należy pamiętać, aby przed wbiciem się w drogę wypisać swoje wyjście w książce wyjść taternickich. Przypominamy, że książki znajdują się: w schroniskach PTTK nad Morskim Oku, w Dolinie Pięciu Stawów, w Murowańcu oraz na Kasprowym Wierchu w budynku stacji górnej kolejki. Przed wyruszeniem w daną linię należy zapoznać się dokładnie z topografią, dowiedzieć się o możliwych miejscach wycofu, o możliwościach asekuracji. Warto rozmawiać ze starszymi i bardziej doświadczonymi taternikami. Doskonałym miejscem na wymianę doświadczeń wszelakich jest Tabor w Włosienicy. Prawdziwa oaza taterników, śpiących pod namiotami. Warunkiem koniecznym aby móc tam zanocować jest opłacanie składek PZA, czyli chociażby przynależność do któregokolwiek Klubu Wysokogórskiego.

Taternictwo to przede wszystkim wspaniały kontakt ze ścianą, to potęga gór odbierana w perspektywie niedostępnej turystom. Należy jednak pamiętać, że jest to działalność niebezpieczna i należy odpowiednio przygotować się przed startem w tatrzańskie linie.

 

Edyta Sadowska

Fot. Olga Zarzycka

Oceń ten artykuł
5.00
2

1 komentarz

 • katzebemol piątek, 27 wrzesień 2013 10:55 napisane przez katzebemol

  A ja gorąco polecam Środkowe Żeberko na Skrajnym Granacie (V-) dla początkujących jako pierwsze i Filar Staszla (V) dla trochę mniej, ale też początkujących :) :)
  Obydwie te drogi są ciekawe i urozmaicone oraz mają dobrą asekurację. Środkowe Żeberko składa si z 5-u wyciągów. Droga przebiega w małej ekspozycji (jak na drogę wspinaczkową), a trudności IV i V- są punktowe.
  Topo:
  http://tatryclimbing.wordpress.com/2010/07/02/srodkowe-zebro-skrajny-granat-topo/
  Z kolei Filar Staszla na Zadnim Granacie składa się z 10-u wyciągów. Trudności tej drogi sprowadzają się do 3 wyciągów: "romboidalna" płyta na trzecim wyciągu wyceniona jest na IV z kolei trudności na 4 i 10 wyciągu sięgają piątego stopnia. Cała reszta nie przekracza III. Dodam jeszcze, że droga jest świetnie ubezpieczona. W kluczowych miejscach znajdują się spity lub haki. Np. 4 wyceniony na V wyciąg prowadzący filarkiem (z charakterystycznym przewieszonym przewinięciem) obity jest prawie jak w skałach. Założyłam tam tylko jeden własny przelot z frienda tuż nad stanowiskiem. Ponadto istnieje możliwość wcześniejszego zejścia z drogi do Koziej po 4, 7 i 9 wyciągu. Wszystkie wycofy znajdują się nad kluczowymi trudnościami drogi. Dlatego też przejście nie traci specjalnie na wartości, gdy podejmie się decyzję o wycofaniu.
  TOPO
  http://drytooling.com.pl/baza/topo/tatry/2146-filar-staszla-granaty
  pozdrawiam

Zaloguj się, by skomentować