Topo - taternicka mapa

czwartek, 11 lipiec 2013 13:27

Wspinanie w Tatrach bezpośrednio wiąże się z koniecznością dotarcia pod ścianę co oznacza wyjście poza szlak. Konieczne zatem staje się samodzielne radzenie sobie w terenie nie oznakowanym.

Dojście pod ścianę wiąże się bezpośrednio z opuszczeniem oznakowanych szlaków turystycznych. Tu jesteśmy zdani sami na siebie. A dokładniej na nasze umiejętności orientacji w terenie, nawigacji, praktycznych umiejętności posługiwania się mapą i kompasem. Na niektórych tatrzańskich podejściach odszukanie właściwej ścieżki ułatwią nam kopczyki ułożone przez wspinaczy, trzeba jednak pamiętać, że przy załamaniu pogody pozostaniemy sami w terenie nieoznakowanym i często trudniejszym niż większość szlaków turystycznych. Koniecznie zatem należy przyswoić sobie podstawowe umiejętności czytania mapy, orientowania jej za pomocą kompasu, określania azymutu.

Kolejne trudności orientacyjne to odnalezienie właściwej na wybranej przez nas drodze linii w ścianie. Wraz z doświadczeniem, rozpoznawanie drogi stanie się coraz prostsze. Koniecznie jednak musimy nauczyć się nazw występujących formacji w skale, takich jak: ścianka, płyta, rysa, komin, gzyms, półka, załupa, stopnie, przewieszka, nyża, blok, obryw, kruszyzna, trawki, żebro, grzęda, żleb, rynna, depresja. Dobrze jeśli zapoznamy się z daną formacją w terenie, tak aby mieć pełny obraz danego ukształtowania. Konieczne staje się także zapamiętanie w jaki sposób przedstawione powyżej formy ukształtowania terenu są obrazowane na topo. I tak:

rysa
płyta
komin
zacięcie
ścianka

gzyms
załupa
stopnie
przewieszka
obryw
nyża
żleb, rynna
żebro
grzęda
depresja

Poprawne rozczytanie drogi jest konieczne do bezpiecznego osiągniecia piku. Rozeznanie się wcześniejsze w drodze i formacjach jakie będziemy musieli pokonać pozwoli nam spokojnie poprowadzić wybraną tatrzańską linię.

 

Edyta Sadowska

Oceń ten artykuł
4.50
2
Zaloguj się, by skomentować