Węzły wspinaczkowe

piątek, 28 czerwiec 2013 10:06

Producenci sprzętu wspinaczkowego prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszego przyrządów mających nam ułatwić wspinaczkę.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych okolicznościach nie będziemy mogli ich użyć, wypadną nam ze szpejarki, czy też po prostu mechanizm zawiedzie. Warto w takiej sytuacji mieć wiedzę dotyczącą podstawowych węzłów używanych we wspinaczce.

Ósemka musi być! Ósemka, a zwłaszcza podwójna ósemka jest podstawowym węzłem używanym we wspinaczce zarówno sportowej jak i wielkościanowej. Jest to węzeł zalecany zarówno przez polskie PZA, jak i UIAA i DAV. Przy wiązaniu się do liny należy pamiętać iż ma ona przechodzić przez łącznik udowy i pas główny uprzęży. Warto zawsze po zawiązaniu węzła sprawdzić raz jeszcze czy lina przechodzi przez oba punkty. Dobrze jest jeśli istnieje możliwość, aby poprawność zawiązania węzła sprawdził również partner. Po związaniu ósemki nie należy jej na siłę dociskać, gdyż węzeł dociśnie się sam podczas ewentualnego lotu.  Należy pamiętać, aby węzeł zawiązać na tyle starannie, aby można było dokładnie obejrzeć  przechodzący splot. Po zakończeniu wspinania możemy mieć problemy z rozwiązaniem zaciśniętej ósemki, w takiej sytuacji należy węzeł złamać w połowie. 

Drugim równie ważnym węzłem we wspinaczce jest kluczka. Jest to można powiedzieć węzeł wszechstronny, posiadający wiele zastosowań. Najczęściej jest używany do łączenia lin do zjazdu. Węzeł ten używa się także do wpięcia w punkt centralny przy stanowisku, często jednak wspinacze przez wzgląd na możliwość regulacji używają wyblinki. Jest to bardzo prosty węzeł, który równie szybko jak i łatwo związać.
Znajomość węzłów wspinaczkowych jest niezmiernie ważna i powinna stanowić pierwszy i podstawowy element edukacji początkujących wspinaczy a zwłaszcza taterników.

 

Edyta Sadowska

fot. flickr.com

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować