Wytrzymałość w taternictwie

sobota, 22 czerwiec 2013 11:31

Początek sezonu, piękna pogoda i coraz bardziej sprzyjające warunki zachęcają do wyjazdów wspinaczkowych w Tatry.

Trzeba jednak pamiętać, że tatrzańskie drogi są o wiele dłuższe zarówno pod względem ilości wyciągów jak i ich długości niż drogi skałkowe. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne.

W dobrej sytuacji są ci, którzy cały martwy sezon – jesienno-zimowy spędzili na panelu i jak to się mówi we wspinaczkowym slangu „ładowali”. Oni na pewno po kilku wiosennych wyjazdach w skały dadzą sobie radę na tatrzańskich drogach wielowyciągowych. Gorzej jeżeli odpuściliśmy sobie treningi wytrzymałościowe – w takiej sytuacji „buła” gwarantowana. Co zrobić, aby jakoś spróbować nadgonić stracony czas? Odpowiedź jest oczywista - przede wszystkim wspinać się – jak najczęściej i jak najwięcej (ale także pamiętać o dniach obowiązkowego odpoczynku, podczas których nasze mięśnie będą miały czas na regeneracje).  Trzeba pamiętać o tym, że istnieją dwa rodzaje wytrzymałości i o obydwa należy zadbać. Pierwszy to wytrzymałość ogólna – niezbędna nam na tatrzańskich długich drogach. Dzięki niej będziemy bez problemu pokonywać długie tatrzańskie linie i uodpornimy nasz organizm na zmęczenie. Drugi rodzaj wytrzymałości, równie ważny, to wytrzymałość siłowa, która dotyczy konkretnych etapów wspinaczki, głównie z dużym obciążeniem mięśni, trudnych przechwytów.

Wytrzymałość ogólną trenujemy zazwyczaj na prostych drogach, często poniżej naszych umiejętności, ale trening taki powinien trwać długo i nie powinien doprowadzać do zakwaszania mięśni. Wytrzymałość siłową natomiast trenujemy na trudnych przechwytach (do 35) aż do całkowitego zmęczenia – czyli odpadnięcia. Najlepszym rodzajem treningu wytrzymałości siłowej są obwody lub też trening interwałowy. Interwały to krótkie ilości przechwytów, które pokonujemy kilkukrotnie w ciągu po czym pozwalamy organizmowi odpocząć kilka minut. Kiedy już poznamy konkretne ustawienia na danym interwale i będziemy go wykonywać niemal automatycznie (pamięcią mięśnia) rozpocznie się proces kształtowania  naszej wytrzymałości siłowej.

Trening i zdobycie odpowiedniej wytrzymałości jest konieczne jeżeli podczas wspinaczki chcemy czuć się bezpiecznie. Wtedy pokonywanie trudnych wielowyciągowych tatrzańskich linii stanie się dla nas prawdziwą przyjemnością.

 

Edyta Sadowska

fot. flickr.com

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować