Komendy podczas wspinaczki

piątek, 31 maj 2013 12:23

Dobra wspinaczka to przede wszystkim dobra relacja pomiędzy partnerami. A żeby mogła się ona urzeczywistnić konieczna jest komunikacja. W niniejszym artykule przedstawimy podstawowe komendy używane we wspinaniu.

Podczas wspinaczki nie ma czasu, a często także możliwości na długie konwersacje. Informacje wymieniane pomiędzy partnerami muszą być krótkie i wyraźne, aby ułatwić porozumiewanie się nierzadko w bardzo trudnym terminie. Ważne jest aby początkujący wspinacze już w skałach wyrabiali w sobie umiejętność poprawnego komunikowania się, tak ważnego w późniejszej działalności wielkościanowej.

Do podstawowych komend wspinaczkowych bez wątpienia zaliczymy: „blok” – oznacza to, że wspinający się chce usiąść w uprzęży, a asekurujący winien wybrać mu nadmiar liny. Odpowiedzią na komendę „blok” jest „masz blok” – wtedy asekurujący potwierdza, że lina jest wybrana. Kolejna ważna komenda to „auto” – tudzież „mam auto” – komenda ta oznacza, że wspinający się jest przy stanowisku bezpieczny, ma założoną własną asekurację z lonży. Odpowiedzią na tę komendę jest „nie asekuruję” – kiedy to partner na dole wypina przyrząd z liny i sam przygotowuje się do wspinania. Ważne aby komendę nie asekuruje podawać dopiero po zakończonych operacjach sprzętowych. Ważne jest, aby podczas ściągania liny z drogi zakomunikować, że wybieramy linę, która zaraz poleci po ścianie. W takiej sytuacji w miarę głośno krzyczymy – „lina” bądź „uwaga lina”.
 
O ile w skałach, bądź na prostych krótkich tatrzańskich wyciągach komunikacja nie sprawia problemu, o tyle na dłuższych, kręcących się wyciągach może stanowić poważny problem. Przede wszystkim należy pamiętać, aby komendy wypowiadać wyraźnie i powoli. W trudnym terenie możemy nawet do przesady wydłużać pierwszą sylabę. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przez zespół krótkofalówek, które w trudnym terenie ułatwią komunikację.

 

Edyta Sadowska

fot. flickr.com

Oceń ten artykuł
0.00
0

1 komentarz

  • Hansio niedziela, 25 sierpień 2013 11:12 napisane przez Hansio

    Znowu bzdury...Komenda : "blok" oznacza "wybierz i zablokuj" (linę w przyrządzie), a nie, że "prowadzący chce usiąść w uprzęży" , nadmiar liny wybieramy przy komendzie "luz"...

Zaloguj się, by skomentować