Karabinek

niedziela, 19 maj 2013 12:26

Każdy kto chce się wspinać obojętnie czy na sportowych drogach skałkowych, czy też na wielowyciągowych drogach tatrzańskich prowadzonych na własnej asekuracji powinien wyposażyć się w szpej osobisty.

Podczas gdy szpej dodatkowy czyli, zestaw kości, heksy, friendy itd. Możemy używać wspólnie z partnerem zestaw osobisty jest wymagany dla każdego indywidualnie.

Jednym z elementów wchodzącym w skład zestawu osobistego jest karabinek, najlepiej w ilości większej niż jeden. Podstawową funkcją karabinka jest połączenie dwóch, lub więcej elementów. Ważne jest aby karabinki, których używamy były zgodne z parametrami przyjętymi przez UIAA i CE (najczęściej z boku karabinka naniesione są dane odnośnie certyfikatu, wraz z  przeznaczeniem, czy też miarą przenoszonych obciążeń).

We wspinaczce skalnej jak i wielkościanowej ze względu na lekkość używamy zazwyczaj karabinków ze stopów lekkich, aby zmniejszyć obciążenie na uprzęży. Karabinki stalowe można używać przy dużych obciążeniach np. na stanowiskach, czy też podczas wspinania na wędkę, choć przede wszystkim stosuje się je w autoratownictwie i działalności jaskiniowej. Warto do wspinania na wędkę używać jednego karabinka, który przeznaczymy wyłącznie do tej działalności. Karabinki dzielimy na zakręcane  - HMS osobiste i niezakręcane – stosowane głównie przy ekspresach, czy też do transportowania sprzętu dodatkowego. Karabinki zakręcane używa się głównie do budowy stanowisk asekuracyjnych, ważne aby wybierać karabinki z dużym prześwitem, co znacznie ułatwi wszystkie operacje sprzętowe wykonywane na stanowisku. Karabinki odróżnia także kształt – D-kształtne, owalne, delty, trójkątne. Najczęściej z uwagi na najlepsze rozłożenie obciążenia stosowane są karabinki D-kształtne.

Karabinek, jak zresztą cały sprzęt wspinaczkowy należy często sprawdzać i poddawać surowej ocenie, kiedy zauważymy cokolwiek niepokojącego najlepiej jest wymienić sprzęt na nowy, a nie ufać bezgranicznie w jego niezawodność.

 

Edyta Sadowska

fot. Weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować