Przyrząd do asekuracji

środa, 15 maj 2013 10:07

Jest nieodłącznym elementem wspinaczki. Bez niego nie możliwe stałoby się danie partnerowi bloku, czy też opuszczenie go na dół.  Poza wyposażeniem które zostało już na portalu omówione koniecznie należy zaopatrzyć się w przyrząd asekuracyjny.

Przyrząd ten służy do asekuracji wspinacza prowadzącego zarówno podczas jego podchodzenia pod górę jak i podczas zjazdu. Najpopularniejszym przyrządem asekuracyjnym jest kubek. Wzorowany na płytce Stichla z tym, że repik zastąpiony został przez ciągiełko.  Ten przyrząd najczęściej używany jest przez wspinaczy skałkowych. We wspinaczce górskiej używany jest przyrząd zwany – reverso. Przyrząd ten jest stosowany zarówno do asekuracji dolnej i górnej, jak i do zjazdów. Przyrząd  ten używany jest zarówno z użyciem liny pojedynczej jak i liny podwójnej. Do niedawna do zjazdów najczęściej stosowano ósemkę – coraz częściej odchodzi się od tego przyrządu ponieważ podczas opuszczania partnera lina ulega skręceniu.

Producenci sprzętu prześcigają się w nowych pomysłach. Jednym z nich – który stał się bardzo popularny w środowisku wspinaczkowym jest gri-gri. Przyrząd ten jest przyrządem automatycznym – który blokuje się samoistnie przy naprężeniu liny.  Przy ewentualnym locie lepsza ze względu na swą dynamikę jest asekuracja z kubka, bądź reverso, podczas gdy z gri-gri asekuracja jest zupełnie statyczna.

Wraz z rozwojem techniki przyrządy są coraz lżejsze i coraz bardziej uniwersalne. Przed zakupem warto jednak zastanowić się nad teraźniejszym i przyszłym zastosowaniem. Warto zakupić przyrząd, który będzie działał z liną połówkową, wraz z rozwojem wspinaczkowych umiejętności większość próbuje swoich sił w Tatrach – a tam konieczna jest lina połówkowa.

 

Edyta Sadowska

fot. Weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0

1 komentarz

 • katzebemol piątek, 27 wrzesień 2013 10:22 napisane przez katzebemol

  Witam!
  Jest możliwa asekuracja z góry drugiego jak i również prowadzącego bez użycia przyrządu asekuracyjnego. Można to zrobić za pomocą węzła Baumgartnera czyli półwyblinki oraz zakręcanego karabinka HMS.
  Taki sposób jest zalecany przez PZA podczas asekuracji drugiego na górnym stanowisku:
  "na górnym stanowisku zaleca się asekurowanie, idącego z dołu partnera za węzła Baumgartnerapomocą i karabina HMS..."
  http://www.pza.org.pl/download/137394.pdf
  Poza tym w awaryjnych sytuacjach (np. gdy zgubi się przyrząd) dopuszczalne są również zjazdy za pomocą półwyblinki.
  Ja również chętnie stosuję tę metodę w Tatrach gdy asekuruję drugiego z góry :) Jest to całkiem wygodne... :)
  pozdrawiam!

Zaloguj się, by skomentować