Uprząż wspinaczkowa

piątek, 03 maj 2013 08:32

Podstawowym elementem  wyposażenia wspinacza obok liny – jest uprząż wspinaczkowa. Pozwala ona na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa podczas uprawiania tego sportu.

Współczesna uprząż wspinaczkowa zastąpiła wiązanie się przez wspinaczy liną w pasie – co było zarówno niebezpieczne jak i niewygodne. Obecnie używa się gotowych uprzęży wspinaczkowych, składających się z części na pas jak i osobnych części na nogi. Tak skonstruowana uprząż to uprząż biodrowa, najczęściej używana przez wpinaczy zarówno skałkowych jak i górskich.
 
Uprzęże biodrowe można podzielić na te przeznaczone do wspinania w skałach  - są one  lekkie – z uwagi na znaczne zwężenie pasów w biodrach i udach. Przez to jednak nie możliwe jest zbyt długie zwisanie w uprzęży, a zatem lekkość kosztem komfortu. Ponadto producenci w uprzężach skałkowych sportowych ograniczają też ilość szpejarek (miejsca w uprzęży przygotowane specjalnie do przenoszenia sprzętu wspinaczkowego – ekspresów, kości itd.), które podczas sportowego wspinania w skałach  nie są potrzebne.
 
W uprzężach górskich producenci używają szerokich wygodnych pasów, pozwalających na długie wiszenie na stanowisku. Ponadto uprzęże te posiadają system regulacji – dzięki czemu mogą być używane zarówno w lecie jak i w zimie – kiedy konieczne jest założenie grubszych ubrań. Dodatkowo są wyposażone w większą ilość szpejarek, dzięki czemu możliwe jest przenoszenie dużej ilości szpeju potrzebnego podczas wspinania w górach.

Podczas wyboru uprzęży należy sugerować się przede wszystkim do jakiego rodzaju aktywności będzie wykorzystywana. Jeśli mamy w planach przygody w Tatrach, ale póki co jesteśmy na etapie wspinania skałkowego mimo wszystko warto zainwestować w uprząż górską.

 

Edyta Sadowska

Fot. www.weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować