Konserwacja liny

poniedziałek, 29 kwiecień 2013 08:47

Wraz z rozwojem naszej pasji wspinaczkowej coraz częściej będziemy używać sprzętu – aby służył nam jak najwięcej lat należy w odpowiedni sposób go przechowywać i konserwować.

Jak dbać o linę wspinaczkową?  Przede wszystkim podczas używania nie wolno po niej deptać, zwłaszcza w zimie należy zwrócić uwagę, aby nie stawać na niej rakami. Konieczne staje się częste przewijanie, zwłaszcza nowej poskręcanej liny. Jeśli chodzi o suszenie to należy unikać suszenia na słońcu, bądź też przy grzejnikach. Linę najlepiej rozwiesić w przewiewnym miejscu, gdzie nie będzie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Po wysuszeniu linę należy zwinąć – można to zrobić na dwa sposoby – alpejski i górski.  Znacznie wygodniejszy jeśli chodzi o transport i szybkość zwijania jest sposób alpejski.

Aby mieć pewność, że lina gwarantuje nam całkowite bezpieczeństwo powinniśmy ją często sprawdzać czy oplot jest cały i czy nie ma groźnych uszkodzeń. Producenci zalecają, aby linę prać w letniej wodzie z dodatkiem mydła – nie wolno stosować żadnych detergentów. Trzeba pamiętać, że nie wolno zaznaczać środka liny żadnymi detergentami, bądź naklejać na nie naklejek. Takie działanie może uszkodzić linę i zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

Dobrze wyposażyć się w płachtę lub worek na linę. Ułatwi nam to transport a także pozwoli na zabezpieczenie liny  przed zabrudzeniem podczas wspinania. Doskonałym  i tanim rozwiązaniem stosowanym do transportu liny, używanym przez wspinaczy jest zaopatrzenie się w torbę z IKEI.

 

Edyta Sadowska

fot. Krzysztof Pacholak

Oceń ten artykuł
0.00
0

1 komentarz

  • Dominika piątek, 24 maj 2013 13:15 napisane przez Dominika

    Zwłaszcza w Tatrach wygodnym sposobem transportu liny jest worek z Ikei :]

Zaloguj się, by skomentować