Kask wspinaczkowy

czwartek, 25 kwiecień 2013 12:56

Wspinaczka jest sportem ekstremalnym – narażonym na rożnego rodzaju niebezpieczne sytuacje. Dlatego też konieczne jest zmaksymalizowanie swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa partnera.

Mało popularne w skałach, konieczne w Tatrach jest używanie kasków wspinaczkowych. Głowę należy chronić zarówno podczas upadku podczas wspinania, jak i przed ewentualnym zsypem kamieni i uderzeniem w głowę. Warto więc zainwestować w kask wspinaczkowy, który może uratować nam życie, czy też uchronić przed urazem. Producenci prześcigają się w pomysłach. Kaski są obecnie coraz lżejsze i wygodniejsze, a designerzy coraz bardziej pomysłowi.

Gdzie należy koniecznie używać kasku? Przede wszystkim w kruchym terenie, ponadto kiedy nad sobą mamy zespół, mogący zrzucić na nas skalną kruszynę. Głównie kiedy wspinamy się w sposób tradycyjny – na własnej – przez co możliwość odpadnięcia wzrasta. A także zimą w górach, w terenie zagrożonym lawinami – aby w razie zsuwu śniegu chronić swoją głowę.

Kask powinien być dopasowany do kształtu głowy. Ważną kwestią na która należy zwrócić uwagę przy zakupie jest system mocowania. Dobrym rozwiązaniem jest pokrętło na tyle głowy pozwalające na szybkie dopasowanie kasku. Przydatnym rozwiązaniem jest system zaczepów do mocowania czołówki na kasku. W lecie podczas upałów docenimy także otwory wentylujące. Producenci przestrzegają przed naklejaniem na kask naklejek – klej zawarty w nich może uszkodzić strukturę a przez to osłabić wytrzymałość kasku.

 

Edyta Sadowska

fot. Weld.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować