Grań Kościelców

czwartek, 21 marzec 2013 11:53

Początkujący taternicy najczęściej na rozpoczęcie swojej przygody z wspinaniem wybierają drogi prowadzące granią – graniówki. Są one prostsze technicznie, z często łatwiejszą asekuracją, a przy tym wyjątkowo piękne widokowo.

Jedną z kursowych grani tatrzańskich, która często wybierana jest przez początkujących taterników, jest Grań Kościelców zwana Granią Praojców. W WHP oznaczona jest numerem 106. Droga rozpoczyna się od Mylnej Przełęczy, do której podchodzimy od Zielonego Stawu. Zejście turystyczne rozpoczynające się od wierzchołka Kościelca prowadzi na Przełęcz Karb. Trudności drogi wycenione są na II w skali taternickiej, a czas przejścia zajmuje średnio 3-4 godziny.

 

Często wejście na Mylną Przełęcz prowadzi się przez Płytę Lerskiego, dwuwyciągową drogę o średnich trudnościach II/III, z dobrą stałą asekuracją, jak również z łatwością osadzania własnych punktów asekuracyjnych. Na pierwszym wyciągu stan osadza się stałym punkcie Goprowskim, drugi stan natomiast zakłada się z łatwością, jest on widoczny dzięki pozostawionym tam pętlom.

Dalej droga na Mylną Przełęcz prowadzi przez trawers, głównie trawki. Z uwagi na to, że ścieżką jest bardzo wąska a teren znacznie eksponowany niektórzy idą na asekuracji. Grań Praojców rozpoczyna się od podejścia na  Uszatą Turnię zwaną  Szafą (II).  Po przejściu Szafy trudności wyceniane są od 0+ do II. Droga prowadzi głównie granią, zacięciami, paroma płytami. Następnie pokonujemy II/I grań na szczyt Zadniego Kościelca, z którego schodzimy na wprost na Kościelcowi Przełęcz lub ułatwiając sobie obchodzimy trudności kierując się lekko w lewą stronę. Dalej do góry grania o wycenie II na sam szczyt Kościelca. Końcówka grani wyceniana jest na I.


Do przejścia grani potrzebny jest standardowy zestaw, przydadzą się kości i pętle.

 

Edyta Sadowska

fot. Olga Zarzycka

Oceń ten artykuł
4.50
2

1 komentarz

  • GMPST2000 środa, 10 wrzesień 2014 10:45 napisane przez GMPST2000

    Film z przejścia GK: https://www.youtube.com/watch?v=8NwqiYSnL4g

Zaloguj się, by skomentować