Skale trudności dróg wspinaczkowych

czwartek, 07 marzec 2013 10:31

Planując wspinanie czy to w skałach, czy w Tatrach, bądź innych górach ważnym elementem jest zapoznanie się z topo (mapą) drogi, która nas interesuje.

Każda z rozrysowanych w przewodnikach dróg wspinaczkowych posiada elementy, które ją charakteryzują i przekazują wspinaczom kilka ważnych informacji. Jedną z podstawowych informacji zawartych w opisie danej drogi wspinaczkowej jest jej wycena, a zatem stopień trudności wyrażony zgodnie z przyjętą skalą.

Podstawową skalą używaną przez wspinaczy jest Union Internationale des Associations d’Alpinisme (UIAA). Skala ta jest przeznaczona do opisywania i charakteryzowania dróg wspinaczkowych w górach wyższych  (Tatry, Alpy), nie jest zatem adekwatna do tych prowadzonych w skałach jak chociażby na Jurze.
 
W Tatrach do opisywania dróg wspinaczkowych używana jest skala tatrzańska, którą używa się także na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, z tą różnicą, że ta druga po trudnościach nazwanych „skrajnie trudno” oznaczonych rzymską cyfrą VI+ dodaje zgodnie z pomysłem W. Kurtyki cyfry arabskie.

Skala tatrzańska przymiotnikowa zgodnie z charakterystyką Witolda Henryka Paryskiego przedstawia się w następujący sposób: bez trudności, bardzo łatwe, łatwe, nieco trudne I, dość trudne II, trudne III, bardzo trudne IV, nadzwyczaj trudne V i skrajnie trudne VI.

 

Edyta Sadowska

fot. Krzysztof Pacholak

Oceń ten artykuł
2.50
4

1 komentarz

  • Albertoz środa, 27 sierpień 2014 10:07 napisane przez Albertoz

    Autor artykułu chyba jaja sobie robi z gości portalu. Artykuł nic nie opisuje. Nie jest nawet wstępem do tego co powinien opisywać! Nie zawiera żadnych informacji które powinny być zawarte w odniesieniu do tytułu artykułu. Ja wiem że informacji w internecie i nie tylko na ten temat jest dużo ale jak już się coś pisze to powinno się pisać porządnie i tak żeby czytelnik coś z tego wyniósł.
    Artykuł uważam za masło-maślane, napisany tylko po to żeby coś opublikować.

Zaloguj się, by skomentować