Wspinaczka mikstowa

sobota, 14 styczeń 2017 12:23

Wspinanie w warunkach mikstowych to wymagający technicznie styl, na który rzadko stać osoby bez doświadczenia we wspinaczce letniej.

Wspinaczka mikstowa to styl, który wymaga wykorzystania koniecznych umiejętności (i posiadania sprzętu) zarówno technik skalnych jak i lodowych, styl ten jest charakterystyczny dla wspinania w Alpach. W Tatrach często ma nieco odmienny charakter – najczęściej przybiera formę wspinania w terenie (lodowo) skalno – trawiastym.

Ten od dawna uprawiany sposób wspinaczki w ostatniej dekadzie przybiera coraz bardziej sportową formę. Podejścia w terenie skalnym często służą dotarciu pod wiszące kurtyny lodowe. W terenie mikstowym (skała, mech, trawy) stosuje się skalę M, przedstawioną poniżej (źródło: www.lodospady.pl)

M1-3: Łatwe podejście, w którym nie są wymagane dziaby.
M4: Teren połogi lub pionowy, który wymaga nieco umiejętności drytoolowych.
M5: Pionowa wspinaczka drytoolowa.
M6: Teren jest pionowy lub przewieszony, na którym wymagane są umiejętności drytoolowe.
M7: Zwykle przewieszony teren o conajmniej 10 metrach trudności, wymagający siły i technicznego drytoolingu.
M8: Niemal poziome okapy wymagające siłowego i technicznego drytoolingu gdzie spotkać można miejsca bulderowe, lub dłuższe odcinki w trudnościach M7.
M9: Poziomy dacjh o długości 4-6 metrów , albo bardzo duże przewieszenie, lub przewieszenie z chwytami małymi oraz technicznymi.
M10: Ok. 10 metrów poziomego dachu lub 30 metrów bardzo trudnego terenu o sporym przewieszeniu z trudnym drytoolingiem i bez możliwości odpoczynku.
M11: Ponad 30 metrów gimnastycznego drytoolingu w przewieszeniu lub ok. 15 metrów poziomego dachu.
M12: M11 plus miejsca bulderowe, dynamiczne ruchy i ciągły techniczny, patenciarski drytooling.
M13 i wyżej – M12 z ciągiem wymagających trudności

Można również się spotkać z wycenami nawiązującymi do tradycyjnej skali zimowoklasycznej wywodzącej się z Tatr Zachodnich, zwanej niekiedy Skalą Muskata (od nazwiska jej autora Jana Muskata). Skala ta - w odczuciu wielu wspinaczy - jest przesunięta o pół stopnia w górę względem skali "M". Jak Muskat zaproponował również odpowiednią skalę oceny ryzyka, jakość asekuracji oznacza się literkami W(asekuracja wymagająca), R(asekuracja ryzykowna) i X(asekuracja potencjalnie śmiertelna), brak oznaczenia oznacza komfortową i bezpieczną asekurację.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
4
Zaloguj się, by skomentować