Wspinaczka lodowa w Tatrach

sobota, 19 listopad 2016 11:36

Niedługo zima, niektórzy już ostrzą dziaby czekając na dobre warunki do wspinania lodowego. Co to za rodzaj przyjemności? Gdzie znajdują się najpopularniejsze w Tatrach lodospady?

Wspinanie w lodzie

Z definicji wspinaczka lodowa to sport ekstremalny uprawiany w warunkach zimowych na pionowych (i nie tylko) ścianach pokrytych lodem, lodospadach (zamarzniętych wodospadach) i różnych formacjach sopli. To z pewnością jedna z ciekawszych odmian sportów górskich, diametralnie różniąca się od wspinania klasycznego. Poruszanie się po lodzie dostarcza specyficznych wrażeń wspinaczowi który ma świadomość, że z powodu metamorfozy lodu i działań mechanicznych droga, którą przechodzi, praktycznie za każdym razem jest nieco inna.

Sprzęt

Ewolucja technik lodowych na przełomie lat doprowadziła do specjalizacji potrzebnego sprzętu, który umożliwia łojantom coraz śmielsze działanie w lodzie. Przykładowo – dawniej wspinanie w lodzie wymagało wykuwania stopni, używania haków lodowych i niewygodnego, prostego czekana. Dziś mamy do czynienia z rakami wyposażonymi w atakujące zęby, wyprofilowanymi dziabami (czekanami) i coraz bardziej dopracowywanymi śrubami lodowymi o różnej długości (na rynku znajdziemy zwykłe śruby ze standardowym koluchem, ale także szereg modeli z różnie rozwiązanym patentem na ułatwienie wkręcania śruby w postaci otwieranej korbki lub dodatkowej osobnej korbki). Haków nadal używa się w sytuacjach awaryjnych.

Oprócz standardowego „must be” (uprząż, sztywne buty, raki, dziaby, 2x lina połówkowa odporna na przemoknięcie, komplet ekspresów, hmsy, przyrząd zjazdowy, kask najlepiej z głowicą ochronną na oczy) do asekuracji konieczne są też wspomniane śruby lodowe (różne długości), haki, przyda się także spectra (rodzaj sky-hooka w wersji lodowej), nitro (absorber energii podobny do tych używanych na via ferratach), haczyk i repsznur (do założenia stanowiska abałakowa).

Techniki pokonywania trudności

Zasadniczo trudności wspinania lodowego w odniesieniu do tradycyjnej wspinaczki zimowej można pokonać techniką on-sight, techniką kucia stopni lub techniką ławeczkowania. Należy pamiętać, że wspinaczka lodowa w zastosowaniu w przejściach zimowych dróg wspinaczkowych w górach to często nie tylko standardowe, stosunkowo krótkie przejście z użyciem technik sportowych (m.in. na lodospadach), ale w przypadku przejść długich dróg, także konieczność stosowania specyficznych technik pokonywania szerokich szczelin lodowych, przekopywania się przez bariery seraków, wykuwania platform pod obozowiska, poręczowania dróg zejścia itp. – jest tu więc trochę zabawy która wymaga zdecydowanie szerszej wiedzy i umiejętności niż samo przejście drogi z pomocą dziab i raków. Co innego więc wspinanie po lodospadzie, a co innego wspinaczka zimowa wgórach, której elementem jest wspinanie lodowe. 

Wycena

Wspinaczka lodowa posiada własną skalę oceny trudności. Na ocenę wartości dokonania sportowego duże znaczenie ma też styl i czas przejścia oraz warunki pogodowe. „Czysto lodowe drogi wyceniamy w skali WI – jest to skrót od angielskiej nazwy Water Ice – w wolnym tłumaczeniu oznacza ona lód powstały z wody (lód wodny), czasami w górach może wystąpić skala AI – jest ona skrótem od angielskiej nazwy Alpine Ice – i oznacza lód powstały z przeobrażenia się śniegu w lód. Skala ta teoretycznie jest otwarta, ale do niedawna nie istniały drogi trudniejsze niż WI 8. WI10 – nowość z 2010 roku. Jeden z najlepszych wspinaczy lodowych na świecie, Kanadyjczyk Will Gadd, odnalazł przewieszoną jaskinię, z której stropu zwisają setki małych lodowych sopli. Cała droga biegnie więc w dużym przewieszeniu. Linia ta została ubezpieczona spitami, a jej trudności Gadd porównał do mikstowego M10” (Maciej Ciesielski, 100 Porad Gór).

[ Zainteresowanych rozszerzeniem tematu zachęcam do przeczytania obszernego artykułu Maćka Ciesielskiego (zdecydowanie Autorytet w temacie wspinania lodowego) w książce „100 Porad Gór”]

Lodospady w Tatrach

W Tatrach oprócz zimowych dróg wymagających użycia technik wspinania lodowego, możemy wspinać się także po lodospadach. Godnym polecenia rejonem jest Dolina Białej Wody (Słowacja), gdzie drogi lodowe oferują wielowyciągowe wspinanie a na najbardziej popularnych lodospadach (jeśli nie wszystkich) znajdziemy gotowe stanowiska, nie ma więc konieczności robienia uch abałakowa. Uwaga! Wspinanie na Słowacji jest legalne tylko dla osób zrzeszonych w klubach wysokogórskich. W polskiej części Tatr popularne są lodospady w rejonie Doliny Gąsienicowej i Dolinie Rybiego Potoku.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
3.65
3
Zaloguj się, by skomentować