Zasady uprawiania taternictwa w Polsce

wtorek, 19 luty 2013 09:16

Jeszcze kilka lat temu taternictwo było sportem niezmiernie elitarnym, wybrani  i przeszkoleni  wspinacze mogli wyjść poza utarte szlaki turystyczne i zasmakować górskiej przygody w wielkiej ścianie.

Uprawianie taternictwa w Tatrach polskich

Dziś wspinaczka stała się coraz modniejszym sportem, sprzęt bardziej dostępnym środkiem do osiągania celu, a wielość kursów umożliwia wyszkolenie coraz liczniejszego grona taterników. W cyklu dotyczącym rejonów wspinaczkowych i zasad uprawiania taternictwa mowa będzie o regułach jakie obowiązują zarówno w polskich jak i słowackich Tatrach. Z uwagi na konieczność przekraczania wyznaczonych szlaków na terenach parku narodowego niezwykle ważne jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami, jak również zaznajomienie się z tzw. etyką wspinacza/ taternika.

Regiony wspinaczkowe TPN

Tatrzański Park Narodowy wyznaczył następujące regiony wspinaczkowe: w rejonie Morskiego Oka, począwszy od Przełęczy Białczańskiej po Wrota Chałubińskiego z włączeniem obszaru Mnicha. Kolejno w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich: od Świnicy do Zawratu i od Przełęczy Zawrat po Małą Buczynową Przełączkę. W rejonie Hali Gąsienicowej: od Żółtej Przełęczy po Świnicką Przełęcz wraz z Kościelcami i Przełęczą Karb. U wylotu Doliny Lejowej a także w żlebie Jaroniec.

Taterników wspinających się w wyżej wymienionych rejonach wspinaczkowych obowiązują określone przez TPN zasady: wpisanie się do taternickiej księgi wyjść w schroniskach, dojście do drogi wspinaczkowej możliwe najkrótszą i najbezpieczniejszą trasą, zabrania się montażu i demontażu stałych punktów asekuracyjnych. Zasady uprawiania taternictwa reguluje Zarządzenie Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego „w sprawie uprawiania taternictwa na terenie TPN-u”.

Szczegółowa mapka

Edyta Sadowska

rys. TPN

Oceń ten artykuł
4.30
3
Zaloguj się, by skomentować