Narciarstwo - Tatry słowackie

wtorek, 10 grudzień 2013 09:00

W Tatrach słowackich obowiązują zupełnie inne zasady uprawiania narciarstwa niż w Polsce. Ze względu na zamknięcia szlaków mniejsze pole manewru mają skitourowcy. Region stawia na narciarstwo alpejskie i biegowe.

Aby poruszać się po trasach przeznaczonych dla narciarstwa skitourowego należy być członkiem jednego z klubów wysokogórskich. Dla tych, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia, powyżej schronisk wyznaczono jedynie kilka tras, jednakże trzeba przyznać, bardzo ciekawych:

- spod Schroniska Zbójnickiego na Czerwoną Ławkę i dalej do Schroniska Teryego, na Baranią Przełęcz i do schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (ten ostatni odcinek nie jest znakowanym szlakiem i nie jest dostępny dla turystów poruszających się bez przewodnika nawet w okresie letnim);

- z Doliny Młynickiej, spod Wodospadu Skok, na Smrekowiecką Przełęcz i dalej w stronę schroniska pod Soliskiem do trasy zjadowej (również poza szlakiem);

- spod Schroniska Żarskiego na Wielkie i Małe Zawraty;

- z Bobrowieckiego Wapiennika do Chaty Czerwieniec, dalej na Babki i Siwą Przehybę;

- cała Dolina Spalona;

- w rejonie wyciągów w Dolinie Salatyńskiej.

Narciarze zjazdowi mają ogromne pole do popisu. Popularne ośrodki narciarskie funkcjonują w Tatrzańskiej Łomnicy, Szczyrbskim Jeziorze, Zdziarze i w Dolinie Rohackiej. Słowacy ciągle rozbudowują swoją infrastrukturę, a ich trasy mają często charakter wysokogórski, dobrze znany tym, którzy jeździli już np. na Kasprowym Wierchu.

Na narciarzy biegowych pod słowacką częścią Tatr czeka 80 kilometrów tras. Najwięcej możliwości oferuje Szczyrbskie Jezioro, gdzie narciarze mogą skorzystać z 26,5 km tras, w tym z niezwykle urokliwej drogi wokół stawu. Warto też zajrzeć do Tatrzańskiej Łomnicy, Wielkiej Łomnicy i Starego Smokowca.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować