Schronisko Zamkowskiego

Oceń schronisko
4.50
4

Informacje

  • Adres:

    Jana Kalinčíková,
    062 01 Starý Smokovec

  • Telefon: +421 905-554-471

Schronisko Zamkowskiego znajduje w Dolinie Małej Zimnej Wody, w słowackich Tatrach Wysokich. Jego nazwa pochodzi od imienia węgierskiego taternika i przewodnika słowackiego pochodzenia, Štefana Zamkowskiego. W miejscu, gdzie stoi schronisko krzyżują się szlaki czerwony i zielony. Nieopodal znajduje minielektrownia, wybudowana na Małej Zimnej Wodzie.

Budynek powstał w latach 1942-1943. Pięć lat później, w 1948 roku władze Czechosłowacji odebrały go Štefanowi Zamkowskiemu, nadając schronisku nowa nazwę – Nálepkova chata (od nazwiska kapitana Nálepki, partyzanta niezwiązanego z Tatrami). Do początkowej nazwy powrócono w 1992 roku, kiedy budynek przejął wnuk Zamkowskiego – Stanislav Tichy. Od 2004 roku chatarem schroniska jest Jana Kalinčíková.

Schronisko Zamkowskiego jest czynne przez cały rok. Dysponuje 23 miejscami noclegowymi (+ 2 dostawki) w pokojach 2, 4 i 5-osobowych z łóżkami piętrowymi. WC i prysznic z ciepłą wodą znajdują się na korytarzu. Cena noclegu dla jednej osoby w sezonie wynosi: 18 €/dobę, 16 €/dobę w przypadku dwóch i więcej noclegów. Poza sezonem cena wynosi 15 € od osoby za dobę. W schronisku znajduje się kącik dla dzieci, a przy wejściu do budynku – letni taras.

Schronisko Zamkowskiego oferuje bogatą ofertę pełnego wyżywienia. Specjalnościami są zupy: czosnkowa, kapuściana lub z soczewicy; gulasz, kiełbasa i tradycyjne słowackie ciasta i pierogi, a także piwo z beczki.

Dojście do schroniska na ogół nie stanowi problemu ani zimą, ani latem ze względu na łatwy szlak prowadzący do niego ze Starego Smokowca przez  Hrebienok (ok. 45 min).

Z chaty można wybrać dalszą trasę, do końca Doliny Małej Zimnej Wody, gdzie znajduje się Téryho chata i wrócić tą samą trasą. Na bardziej doświadczonych turystów oczekuje opcja wejścia na Czerwoną Ławkę lub Lodową Przełęcz.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Wiki Commons

Zaloguj się, by skomentować