Hotel Górski Śląski Dom

Oceń schronisko
4.10
9

Informacje

  • Adres:

    Horský hotel Sliezsky dom pod Gerlachom,
    059 82 Tatranská Polianka

  • Telefon: +421 911 882 879
  • Tel. kom.: +421 918 988 309

Sliezsky dom w języku polskim nosi nazwę Śląski Dom. Hotel górski usytuowany jest w Dolinie Wielickiej, u stóp Gerlacha, nad Wielickim Stawem, w słowackich Tatrach Wysokich. Przez turystów dawniej nazywany był Śląską Gospodą lub Schroniskiem Wielickim.

Pierwszy budynek nad Wielickim Stawem został postawiony w 1871 roku i nosił nazwę Schronisko Blásyego, od nazwiska inicjatora budowy. Niestety, w roku 1874 rozstał zmieciony przez schodzącą lawinę. Dzisiejsze schronisko, w swojej pierwszej formie, powstało w 1895 roku, wzniesione przez Śląską Sekcję Karpathenverein. W kolejnych latach (1907–1909, 1943 i 1957–1962) Śląski Dom stale rozbudowywano. Nic jednak nie uchroniło go od pożaru, który w dniach 29–30 listopada 1962 r. doszczętnie strawił schronisko.

Obecny budynek hotelowy został wybudowany w 1968 roku.  W latach 60. mieścił już ponad 100 osób, co jest kolosalna różnicą w porównaniu do pierwszego budynku o pojemności 12 osób. Do sprywatyzowania doszło w 1998 roku, ale za sprawą niewystarczającego budżetu do prowadzenia hotelu, często bywał o zamknięty. Od 2001 roku obecny właściciel (SDG) modernizuje hotel, dostosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych, rozwija się także zaplecze gastronomiczne. Od 2008 roku w hotelu górskim działa centrum odnowy biologicznej wraz z sauną, jacuzzi i masażami. Budynek, który według powszechnej opinii zarówno stylem prowadzenia, standardem jak i kształtem bryły nie komponuje się w krajobraz wysokogórski – dziś już w niczym nie przypomina swojej pierwotnej wersji.

Całkowicie odnowiony hotel oferuje noclegi w 36 pokojach i 8 apartamentach dla 130 gości. Wszystkie pokoje wyposażone są w duże łóżko, łazienkę z wanną lub prysznicem, minibar, dostęp do szybkiego Internetu, telewizor LCD i telefon. Jeden z pokoi jest w pełni wyposażony dla komfortu i wygody gości niepełnosprawnych. Z uwagi na status hoteluceny noclegu są dość wysokie. W sezonie za nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją zapłacimy około 80 €, w zależności od długości pobytu. Za nocleg w apartamencie lub zgodny z proponowanym charakterem pobytu (np. „Romans pod Gerlachem”) ponad 100 €. Poza sezonem ceny niższe. Dzieci do 3 lat kwaterowane są bezpłatnie, do 12 roku życia objęte są zniżka 50% za nocleg. Dopłata za posiadanie zwierząt wynosi 5 €. Hotel oferuje całą gamę atrakcji zarówno latem jak i zimą, a nawet salę konferencyjną o pojemności 50 osób, do wynajęcia za 15 €/h. Zameldowani turyści maja możliwość dojazdu i parkowania samochodu w sąsiedztwie budynku za opłatą 11 €/dobę. Na wjazd i wyjazd konieczna jest zgoda Parku TANAP, na terenie którego znajduje się Śląski Dom.

Dojście do hotelu możliwe jest żółtym szlakiem ze Starego Smokowca, do którego dołącza niebieski szlak z Tatrzańskich Zrębów. Dalej wiedzie szlak zielony. Możliwe jset również dojście z tatrzańskiej Polanki (zielony szlak) oraz czerwonym szlakiem od Smokowieckiego Siodełka. Jako bazę noclegową hotel górski wybierają często turyści obierający za swój cel pobliski Gerlach.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Wiki Commons

Zaloguj się, by skomentować