Schronisko Łomnickie

Oceń schronisko
4.00
3

Informacje

  • Adres:

    Skalnatá chata
    059 60 Tatranská Lomnica

  • Telefon: +421 903-247-656
  • Tel. kom.: +421-904-890-298

Skalnatá chata w języku polskim nazywana jest Schroniskiem Łomnickim. Jest ona położona w Tatrach Wysokich na Słowacji, w pobliżu Łomnickiego Stawu, w Dolinie Łomnickiej. Tuż przy wejściu do schroniska przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków słowackich: Tatrzańska Magistrala. Z okien jadalni rozpościera się urokliwy widok na część Słowacji wraz z jej podtatrzańskimi miejscowościami.

Historia schroniska sięga aż XIX wieku. Pierwotnie wędrowcy nocowali w pobliżu miejsca, w którym stoi dzisiejszy budynek. W 1841 roku wymurowano kolebę, zaczątek schroniska, która dziś znajduje się z jego tylnej strony. Skalnatá chata stopniowo była rozbudowywana (1877 r.), aż w 1914 roku osiągnęła pełną formę małej chatki. 

W 1972 roku działalność schroniska została zawieszona ze względów sanitarnych, do czasu aż w 1984 roku opiekę nad nieużytkowaną chatą przejął TANAP, przeprowadzając kolejne, liczne renowacje.

Schronisko Łomnickie obecnie prowadzone jest przez długoletniego chatara Laco Kulanga. Gospodarz jest znanym nosiczem, do którego należy niedościgniony rekord – Kulanga wniósł  do Schroniska Zamkowskiego (Zamkovského Chata) ładunek o masie 207 kg, zaś w sumie, przez kilkanaście lat swojej kariery nosicza, wniósł do różnych schronisk ponad 1000 ton ładunków.

Skalnatá chata jest czynna przez cały rok, dysponuje jednak zaledwie 8 miejscami noclegowymi (dwa pokoje 4-osobowe). Cena za nocleg, włączając wszystkie opłaty wynosi 15 €. Nietrudno zgadnąć, że niełatwo o przyjemność spędzenia nocy w schronisku, trzeba się o nią odpowiednio wcześnie ubiegać. Zmęczeni turyści odnajdą tu jednak miejsce na odpoczynek, na zewnątrz schroniska ustawiono ławy, przy których można się posilić korzystając z menu restauracji.

Dojście do budynku prowadzi z Tatrzańskiej Łomnicy zielonym szlakiem (ok. 2 h 30 min). Możliwe jest również m.in. dojście od strony Doliny Białej Wody Kieżmarskiej lub z obu stron Tatrzańskiej Magistrali.

Odwiedzając schronisko, warto udać się nad Łomnicki Staw (dalej szlakiem zielonym) i rozważyć wycieczkę znakowaną czerwono Magistralą Tatrzańską, prowadzącą stąd przez Rakuski Przechód do Doliny Zielonej Kieżmarskiej.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Wiki Commons

Zaloguj się, by skomentować