Schronisko pod Soliskiem

Oceń schronisko
4.00
4

Informacje

  • Adres:

    Chata pod Soliskom,
    059 41 Tatranská Štrba 1132

  • Telefon: +421 917 655 446
  • Tel. kom.: +421 907 949 442

Chata pod Soliskom (w jęz. polskim schronisko pod Soliskiem, schronisko na Solisku) znajduje się na zboczach Skrajnego Soliska, w Tatrach Wysokich na Słowacji. Budynek jest najmłodszym schroniskiem wysokogórskim w tej części pasma. Funkcjonuje przez cały rok.

Pierwszy, drewniany budynek, stanął na miejscu obecnego schroniska w 1944 roku, remontowany do roku 1946. Schronisko zostało utworzone dla potrzeb narciarzy, korzystających z najdłuższego wyciągu narciarskiego w ówczesnej Czechosłowacji. Oferowało wyżywienie i zakwaterowanie we wspólnych pomieszczeniach. Jego pierwszym kierownikiem został Franciszek Bujak.

W latach 60-tych podęto decyzję o zburzeniu budynku, ze względu na zły stan techniczny. W tej sytuacji z pomocą przyszli taternicy, proponujący odbudowę schroniska (kosztem noclegowni powiększono jadalnię), które już wkrótce przyjmowało coraz to większą ilość gości. W 2003 r. na miejscu starego schroniska zdecydowano postawić nowy, większy budynek, mający służyć turystom. Jego chatarem został Milan Štefánik.

Chata pod Soliskom dysponuje 8 miejscami w turystycznej noclegowni, na łóżkach piętrowych. Koszt noclegu wynosi 16 € za noc. Poza sezonem za nocleg zapłacimy 12,80 €. W razie braku wolnych miejsc, możliwy jest nocleg zastępczy we własnym śpiworze (8 €). Opłata klimatyczna wynosi 1 €. Zakwaterowanym turystom przysługuje 20% rabatu na wszystkie napoje i oferty menu jadalni. Grupom co najmniej jedenastoosobowym przysługuje 20% zniżki na nocleg.

Turyści odwiedzający schronisko mogą skorzystać z jadalni, w które zmieści się 70 osób. Podczas dobrej pogody na zewnątrz budynku funkcjonuje taras, o takiej samej ilości miejsc. Menu oferuje tradycyjne zupy słowackie (ok. 3 €), obiady (ok. 6 €), tradycyjne potrawy słowackie (ok. 6 €), a także desery (ok. 3 €) i napoje.

Do położonego w słowackiej części Tatr schroniska, prowadzi nowoczesny wyciąg krzesełkowy ze Szczyrbskiego Jeziora. Z tej miejscowości można dostać się tu również pieszo, szlakiem znakowanym na niebiesko (ok. 2 h). Schronisko jest doskonałym miejscem wypoczynku dla osób, chcących kontynuować stąd swoją wędrówkę za cel obrawszy Skrajne Solisko lub przełęcz Bystra Ławka.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Krzysztof Barcik

Zaloguj się, by skomentować