Schronisko nad Zielonym Stawem

Oceń schronisko
3.90
25

Informacje

  • Adres:

    Chata pri Zelenom plese,
    059 60 Tatranská Lomnica

  • Telefon: +421 901 767 420

Polską nazwą Chaty pri Zelenom plese jest: schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. Usytuowane jest ono w słowackich Tatrach Wysokich, w Dolinie Zielonej Kieżmarskiej, położone nad brzegiem Zielonego Stawu Kieżmarskiego, na wysokości 1551 m n.p.m. W otoczeniu schroniska panują wyjątkowo korzystne warunki do uprawiania różnych sportów, stąd też bywa ono bardzo oblegane przez turystów, rowerzystów, taterników i narciarzy. Chata pri Zelenem plese jest czynna przez cały rok.

Historia schroniska sięga okolic 1880 roku. Pierwsi turyści, którzy wybierali się nad Zielony Staw, nocowali pod gołym niebem lub w szałasach pasterskich na Rakuskiej Polanie, w Dolinie Przednich Koperszadów. Na wspomnianej polanie powstała pierwsza, przytulna Egidowa Chata. Nieszczęśliwie do 1890 roku spłonęła dwukrotnie. W latach 1894-1897, na brzegu stawu wzniesiono kamienny budynek z pięcioma izbami. Od imienia fundatora – arcyksięcia Fryderyka Habsburga – nazywano go Fridrichovą chatą lub Bedrichovą chatą. Schronisko z werandą zostało zaprojektowane przez Heinricha Hermanna. Od tego czasu budynek przechodził kilka renowacji, aż do osiągnięcia dzisiejszego wyglądu.

W latach międzywojennych schronisko było własnością Oddziału Kieżmarskiego Karpathenverein. Po przejściu gruntownej modernizacji wraz z powiększeniem, od 1926 roku gospodarzami budynku byli kolejno słynni sportowcy: Matthias Nitsch (przewodnik i taternik), po wojnie Štefan Kovalčík (narciarz biegowy, olimpijczyk z lat 1948 i 1952),  Michal Šoltýs (mistrz w narciarskim zjeździe z 1957 roku), a potem Anton Marec (pisarz literatury górskiej). Chatarką była również Jana Gantnerová-Šoltýsová (olimpijka z igrzysk z 1976, 1980, 1984 roku). Od 1991 roku schronisku przewodził Juraj Gantner, zaś obecnie, od 2011 roku chatarem jest Tomáš Petrík. Chata pri Zelenem plese przez wielu turystów nazywana jest nadal Brnčalką lub Brnčalovą chatą, od imienia, które w 1950 roku władze nadały schronisku po śmierci Alberta Brnčala pod Jastrzębią Przełęczą. Do starej nazwy, która dziś funkcjonuje, powrócono w 1992 roku.

Schronisko dysponuje 54 miejscami noclegowymi, w pokojach dla od 2 do 12 osób. Dostępne są również dwie jadalnie i kuchnia turystyczną z maszynką gazową. Specjalnością baru jest Herbata Tragarzy (Nosički čaj), czyli napar z rosnących w pobliżu ziół. Opłata za nocleg dla jednej osoby wynosi 14 €. Do opłaty dolicza się podatek dochodowy od osób powyżej 18. roku życia na rzecz miasta, w wysokości 1 €/dzień. Cena pobrania pościeli wynosi 1 € od osoby. Za śniadanie zapłacimy w schronisku 5,50 €, za kolację 8,50 €.

Do chaty prowadzi m.in. żółty szlak, zaczynający się przy Drodze Wolności, prowadzący przez Rzeżuchową Polanę, wzdłuż Białej Wody Kieżmarskiej aż nad Zielony Staw Kieżmarski. Dojście zajmuje ok. 3 h 15 min. Schronisko jest doskonałym punktem wypadowym m.in. na Jagnięcy Szczyt (2 h 15 min), nad Łomnicki Staw (2 h 55 min) czy nad Wielki Biały Staw (35 min).

Zaloguj się, by skomentować