Schronisko nad Popradzkim Stawem

Oceń schronisko
4.40
10

Informacje

  • Adres:

    Horský Hotel Popradské Pleso

    PO BOX 12, 059 85 Štrbské Pleso

  • Telefon: +421 0908 761403
  • Tel. kom.: +421 910 948160

Popradská chata (w jęz. polskim schronisko nad Popradzkim Stawem, Schronisko Popradzkie), znajduje się nad brzegiem Popradzkiego Stawu (Popradské pleso), w malowniczej Dolinie Mięguszowieckiej, w słowackiej części Tatr Wysokich. Stanowi istotny węzeł komunikacyjny. Krzyżują się tu szlaki: ze Szczyrbskiego Jeziora, Magistrala Tatrzańska i szlak na Rysy.

Pierwszy budynek stanął nad brzegiem Popradzkiego Stawu w 1879 roku. Schronisko wzniesione przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie nosiło nazwę Majláthova chata, na cześć pomysłodawcy budowy, działacza turystycznego Béli Majlátha. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania schronisko spłonęło. Kolejne wybudowane w tym miejscu budynki, nieoficjalnie nazywano ta samą nazwą. Pierwszy z nich wzniesiono w 1881 roku. Kamienny budynek podzielił los poprzednika w 1890 roku. Trzecie już z kolei schronisko stanęło nad Popradzkim Stawem w latach 1892–1897, wzniesione przez ówczesnego właściciela ziemi – Ferencza Máriássego.

W 1897 roku obszar, na którym stało schronisko przeszedł w ręce Christiana Hohenlohe. Budynek zburzono, a na jego miejscu postawiono nowy, drewniany, który przetrwał do 1964 roku – ostatecznie strawiony przez pożar.

Obok pogorzeliska, na początku lat 60. ubiegłego wieku, powstało dzisiejsze schronisko – Popradská chata. Początkowo, pod opieką Interhotel „Tatry”, dysponowało ono 110 miejscami noclegowymi. Dziś, schronisko znajdujące się od 1996 roku w rękach prywatnych, prezentuje raczej charakter hotelu górskiego. Całkowita ilość miejsc noclegowych wynosi 155. Za jedną noc zapłacimy tu od 13 € w pokoju turystycznym bez wyposażenia, po 40 € za miejsce w dwuosobowym apartamencie.

Ponadto chata posiada restaurację, pokój słowacki, bar leśny, infrasaunę, saunę fińską, masaże, beczkę saunową Wellness i pokój dzienny. W recepcji prowadzona sprzedaż i wypożyczalnia sprzętu alpinistycznego, sprzedaż bielizny termoaktywnej, gadżetów i upominków. W chacie znajduje się też bufet z drobnymi przekąskami, kantor, przechowalnia nart, taras, telefon, stół bilardowy i pingpongowy. Istnieje możliwość organizacji pracowniczych eventów oraz innych imprez towarzyskich.

Do Popradzkiej Chaty można dostać się szlakiem niebieskim spod stacji elektriczki  Popradské Pleso (ok. 1 h) lub czerwonym ( ok. 1 h 15 min) z miejscowości Štrbské Pleso. Clami dalszej podróży mogą być np. Rysy, Przełęcz pod Osterwą, Koprowy Wierch lub Symboliczny Cmentarz położony nieopodal Popradzkiego Stawu.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Krzysztof Barcik


Zaloguj się, by skomentować