Schronisko Téryego

Oceń schronisko
4.70
34

Informacje

  • Adres:

    Malá Studená Dolina

    062 01 Starý Smokovec

  • Telefon: +421 52/442 52 45
  • Tel. kom.: +421 905/893 233

Schronisko Téryego, bo tak brzmi polska nazwa chaty, położone w słowackiej części Tatr Wysokich, na granicy Doliny Małej Zimnej Wody i Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Jest najwyżej położonym w Tatrach schroniskiem, które jest czynne przez cały rok. Wyżej usytuowane jest tylko schronisko pod Rysami, otwierane jednak tylko sezonowo. Turyści często nazywają Schronisko Téryego – Terinką. Roztacza się stąd wspaniały widok na Pośrednią Grań, Łomnicę i Lodowy Szczyt.

Projekt budynku wyszedł spod ręki architekta Gideona Majunkego. Schronisko zostało wzniesione w 1899 roku. Ponad 50 ton materiału potrzebnego do budowy musiało zostać przetransportowane na plecach budowniczych.

Patronem chaty został Ödön Téry – taternik, inicjator budowy schroniska, zdobywca okolicznych szczytów i dróg. W okresie międzywojennym schronisko należało do Klubu Czechosłowackich Turystów, od 1939 roku do Klubu Słowackich Turystów i Narciarzy .W czasie wojny ukrywano tu polskich uchodźców z obozów jenieckich, których transportowano później w niższe rejony Tatr. W latach 1984–1986 chata przeszła modernizację, zachowując jednak kanon wyglądu nadany pierwotnie przez projektora budynku.. W 1991 roku schronsiko przeszło pod władzę spółki Slovenské Karpaty, zaś później Turservis Klubu Słowackich Turystów. Z początkiem 2011 roku schronisko stało się współwłasnością KST (75%) i Słowackiego Towarzystwa Wspinaczkowego JAMES (25%)

Po zamontowaniu baterii słonecznych schronisko jest w pełni zelektryfikowane. Chatarami schroniska byli kolejno: István Zamkovszky, Slávo Cagašík, Julo Parák, Jardo Sláma, Miro Jílek sr., Franto Skopík, Belo Kapolka, zaś od 1994 roku chatą zarządza Miroslav Jílek.

Schronisko Téryego dysponuje 24 miejscami noclegowymi w dwóch pokojach 6-osobowych i jednym 12-osobowym. W toaletach dostępna jest jedynie zimna woda ze studni, w ubikacji znajduje się wiadro, które nie służy do wyrzucania śmieci, ale pełni rolę spłuczki napędzanej siłą ludzkich mięśni. Zakwaterowanie należy zarezerwować z uprzedzeniem, drogą telefoniczną lub mailową. W razie braku miejsc istnieje możliwość przenocowania na podłodze jadalni, w takim przypadku konieczne jest posiadanie własnego śpiwora. Cena za nocleg 1 osoby wynosi 21 €. Istnieje opcja noclegu z wyżywieniem. Turyści mogą skorzystać z jadalni, która jest w pełni wyposażana przez słowackich nosiczy. W schronisku znajduje się również kuchnia turystyczna.

Dojście do chaty szlakiem ze Starego Smokowca przez Hrebienok, z Tatrzańskiej Łomnicy lub Tatrzańskiej Leśnej. Terinka jest doskonałym punktem do podjęcia dalszej wędrówki np. na Czerwoną Ławkę lub Lodową Przełęcz.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Anna Zapart


Zaloguj się, by skomentować