Schronisko pod Rysami

Oceń schronisko
4.00
31

Informacje

  • Adres:

    Chata pod Rysmi
    Strbske Pleso
    059 85 Słowacja

  • Telefon: +421 903 181 051
  • Tel. kom.: +421 52 442 23 14

Chata pod Rysmi (w jęz. polskim schronisko pod Rysami, schronisko pod Wagą) jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach. Znajduje się w górnej części Doliny Żabiej Mięguszowieckiej, w słowackich Tatrach Wysokich. Funkcjonuje wyłącznie w okresie od 15 czerwca do 31 października. Dodatkową atrakcją schroniska, jest znajdująca się kilkadziesiąt metrów od budynku, usytuowana nad przepaścią, kolorowa sławojka. Z jej wnętrza rozciąga się przepiękna panorama – ścianę sławojki w stronę przepaści i Grani Baszt stanowi okno.

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się schronisko, w latach 1919 i 1926–1929 planowano postawić duży hotel. Poprzestanie na minimalistycznej formie jest zasługą miłośników Tatr, protestujących przeciwko takiemu pomysłowi. Do budowy przystąpiono w 1930 roku, chata powstała dzięki entuzjastycznemu zaangażowaniu wielu instytucji. Budynek otwarto 16 lipca 1933 r. Rolę pierwszego chatara pełnił Alojz Krupitzer (taternik, narciarz, przewodnik górski). Nieco później dzierżawcą został Otakar Štáfl, twórca symbolicznego Cmentarza Ofiar Tatr. Od 1978 roku chatarem schroniska jest niegdysiejszy nosicz – Viktor Beránek.

Do gruntownego remontu chaty doprowadzono w 1978 roku. Do budynku dobudowano piętro. Kolejne działania wiązały się z odbudową zniszczeń poczynionych przez licznie schodzące tu lawiny (ostatnio w 1999 i 2001 roku). Wielokrotnie rozważano przeniesienie schroniska w teren bardziej bezpieczny, poprzestano jednak na wzmocnieniu konstrukcji. Ostatni remont ukończono w 2012 r. 

Schronisko zaopatrywane jest przez tatrzańskich nosiczy. Każdy, kto chciałby odnaleźć się w tej roli, może wnieść do chaty ładunek o wadze 5 kg, 10 kg lub w niektórych przypadkach 30 kg – do pobrania w specjalnej budce, znajdującej się na początku szlaku,  przy Popradzkim Stawie. Często chętnych jest tak wielu, że ładunku po prostu nie starcza dla wszystkich. Nagrodą za trud jest herbata z sokiem malinowym, którą turysta-nosicz otrzymuje u celu swojej drogi.

Schronisko dysponuje 14 łóżkami w sypialni na poddaszu, w razie potrzeby istnieje możliwość noclegu na podłodze. Za jedną noc zapłacimy tu 16 €. W pobliżu budynku trudno o zasięg telefonii komórkowej, chatar preferuje więc SMS-y z pytaniami o nocleg. Na parterze budynku znajduje się bufet i jadalnia. Koszt śniadania wynosi 5 €, natomiast kolacji 7 €. W schronisku panuje przyjemny klimat, który jest zasługą ludzi nim się opiekujących. Prowadzenie chaty jest dla nich formą filozofii życia, stąd doświadczyć tu można iście wysokogórskiej atmosfery.

Do schroniska można dotrzeć znakowaną czerwono Magistralą Tatrzańską, ze Szczyrbskiego Jeziora obok Popradzkiego Stawu (schronisko), dalej niebieskim szlakiem do rozgałęzienia i następnie szlakiem czerwonym (ok. 3 h 30 min). Od polskiej strony, z Morskiego Oka przez szczyt Rysów (ok. 3 h 50 min).

Schronisko jest dobrą bazą wypadową dla tych którzy planują wspinaczkę w Dolinie Białej Wody (Ciężka Dolina, Galeria Gankowa, Rysy, a także w górnych partiach Doliny Mięguszowieckiej i Doliny Złomisk.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Krzysztof Barcik


Zaloguj się, by skomentować