Schronisko pod Siodełkiem

Oceń schronisko
4.00
1

Informacje

  • Adres:

    Hrebienok
    062 01 Starý Smokovec

  • Telefon: +421 52 442 24 39
  • Tel. kom.: +421 903 691 712

Bilikova chata w języku polskim nazywana jest schroniskiem pod Siodełkiem. Usytuowana jest w słowackiej części Tatr Wysokich, 5 minut poniżej górnej stacji kolejki terenowej na Smokowieckie Siodełko (Hrebienok). Bilikova chata jest pierwszym schroniskiem wzniesionym przez Towarzystwo Karpackie.

Pierwotnie, na miejscu dzisiejszego schroniska, w 1875 roku, stanęła Ruženina Chata (Chata Róży lub potocznie Różanka). Ten fakt podkreślał potrzebę ożywienia turystyki, która nie miała szansy być obsłużoną jedynie przez Rainerową Chatę. Swoją nazwę schronisko zawdzięczało  węgierskiej śpiewaczce, Rózy Graefl-Győrffy, która przyczyniła się do zgromadzenia funduszy na budowę schroniska.

Ruženina Chata spłonęła w 1893 roku. W kolejnym, dobudowano hotel górski – Hotel Kolbach, Różankę przemianowując na sklepik z pamiątkami. Na jej miejscu w 1895 roku postawiono Hotel Rosa, który przejął nazwę po poprzednim budynku. Nowy hotel wśród swoich atrakcji oferował niewielki budynek kąpielowy. Skupisko budowli zaczęto nazywać „Studenopotocké kúpele”. W 1927 roku doszło jednak do kolejnego pożaru, który strawił budynki.

2 grudnia 1934 roku w miejscu pogorzeliska otwarto Guhrową chatę, nazwaną tak na cześć Michaela Guhra, który darował grunt pod budowę. Dwa lata później, budynek przejęty przez KSTL, został powiększony. Po raz kolejny zmieniono nazwę, na dzisiejszą Bilikową chatę, ku pamięci Pavla Bilika – uczestnika Słowackiego Powstania Narodowego.

Schronisko funkcjonuje przez cały rok. Oferuje ok. 20 miejsc noclegowych w apartamentach i pokojach 2,3-osobowych (można zamówić dostawiane łóżko). Każdy pokój wyposażony jest telewizor, część w osobną łazienkę. Cena wynajęcia czteroosobowego apartamentu wynosi 116 €, nocleg w pokojach, w zależności od sezonu i ilości miejsc wynosi od 13 € do 25 €. Dzieci do lat 3 nocują bezpłatnie, do 8. roku życia ze zniżką 50%. W schronisku funkcjonuje restauracja, serwująca śniadania, obiady i kolacje, a także przekąski i napoje.

Dojście do schroniska zielonym szlakiem od strony Starego Smokowca zajmuje ok. 1 h 5 min. Można również wybrać opcję żółtego szlaku, rozpoczynającego się w Tatrzańskiej Leśniej, po czym odbić na południe szlakiem zielonym (łączny czas przejścia ok. 1 h 40 min). Bilikova chata jest doskonałym punktem wyjściowym w Dolinę Staroleśną a także w kierunku Rainerowej chaty.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Wiki Commons


Zaloguj się, by skomentować