Schronisko Żarskie

Oceń schronisko
5.00
6

Informacje

  • Adres:

    Žiarska chata
    Žiarska dolina 226
    032-05 Žiar

  • Telefon: +421 44 5591525
  • Tel. kom.: +421 44 3811005

Žiarska chata (w jęz. polskim Schronisko Żarskie) znajduje się w Dolinie Żarskiej, jednej z najbardziej znanych i najliczniej odwiedzanych w słowackich Tatrach Zachodnich. Powyżej schroniska stoi budynek „Alpinka”, należący do ratowników HZS. W pobliżu znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

Historia Żarskiej Chaty sięga 1937 roku, kiedy rozpoczęto jej budowę. Po dwóch latach pracy budynek ukończono i oddano do użytku z 50 miejscami noclegowymi, umywalnią i oświetleniem za pomocą lamp naftowych. Ówcześnie, było to najnowocześniejsze schronisko na Słowacji.

Podczas II wojny światowej budynek służył jako schronienie dla ludzi prześladowanych przez reżim hitlerowski. Partyzanci, których sztab mieścił się tu w 1944 roku, organizowali wypady na Liptów i w Dolinę Rohacką, gdzie toczyły się walki. 10 grudnia 1944 roku doszło do dramatycznego wydarzenia – Niemcy wysadzili w powietrze schronisko, a także spalili okoliczne zabudowania.

Do odbudowy schroniska przystąpiono w latach 1947–1950. W następnej dekadzie zostało ono dodatkowo powiększone. 30 kwietnia 2006 roku budynek został ponownie zburzony, na jego miejscu powstało dzisiejsze schronisko, o powierzchni użytkowej o 325 m² większej od poprzedniego budynku. 25 marca 2009 roku ze stoków między Jałowiecką Kopą a Jałowieckim Przysłopem zeszła lawina, która była tak potężna, że zapisała się w pamięci Słowaków jako lawina „stulecia” – uszkadzając schronisko oraz pobliski Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

Žiarska chata jest czynna przez cały rok (z wyjątkiem okresów wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego). Obecnym chatarem jest Miroslav Dzuroška. Schronisko dysponuje 13 pokojami dla od 2 do 4 osób. Za nocleg zapłacimy tu od 7 € do 18 €, w zależności od standardu i ilości miejsc w pokojach. W schronisku znajduje się restauracja oraz bar. Koszt śniadania wynosi ok. 4 €, kolacji ok. 6 € (zniżki dla dzieci). Opłata klimatyczna doliczana do ceny noclegu wynosi 0,50 €.

Do schroniska można dojechać drogą asfaltową, samochód zostawiając na parkingu przy budynku. Na wjazd i wyjazd potrzebna jest zgoda TANAP. Dojście do schroniska jest łatwe, prowadzi niebieskim szlakiem od strony miejscowości Żar. Jako cel dalszej podróży, turyści mogą wybrać m. in. Rohacze (Ostry i Płaczliwy).

 

Małgorzata Tomik

Fot. Wiki Commons


Zaloguj się, by skomentować