Schronisko Zbójnickie

Oceń schronisko
4.20
5

Informacje

  • Adres:

    Zbojnícka chata
    Starý Smokovec
    062 01 Vysoké Tatry

  • Telefon: +421 903 638 000
  • Tel. kom.: +421 903 619 000

Zbójnicka Chata jest położona w Dolinie Staroleśnej, w słowackich Tatrach Wysokich. Schronisko jest czynne przez cały rok. Zaopatrzenie zapewniają tatrzańscy nosicze.

Zbójnicka Chata powstała w latach 1907-1908, początkowo budynek służył straży myśliwskiej. Na potrzeby ruchu turystycznego został udostępniony dopiero 2 lata później. Przez gości często nazywany był „Trupiarnią”, ze względu na ascetyczne warunki panujące wewnątrz. Dzisiejszą nazwę schronisko otrzymało w 1924 roku, kiedy zostało przejęte przez Klub Czechosłowackich Turystów. Podczas II wojny światowej częstymi gośćmi byli uchodźcy: narciarze z Kieżmarku, turyści i taternicy z Polski, zaś w latach 50. i 60. opozycjoniści-taternicy z Koszyc i Bratysławy.
Stopniowo rozbudowywano budynek. Duże postępy w tym zakresie poczyniono w latach 30. i 80. ubiegłego wieku. W 1998 roku Zbójnicką Chatę strawił pożar, który doprowadził do tak dużych strat, że schronisko wymagało niemal kompletnej odbudowy. Od ok. 30 lat chatarem jest Edo Záhor.

Schronisko dysponuje 16 miejscami noclegowymi we wspólnej sypialni, na łóżkach z pościelą (za dodatkową opłatą 2 €). Cena za nocleg dla jednej osoby wynosi 15 € (z wliczoną opłatą klimatyczną). Istnieje możliwość zamówienia noclegu wraz ze śniadaniem (21 €), z obiadokolacją (22 €) lub z oboma posiłkami (27 €).. Przy pobycie dłuższym niż dwa dni (noclegi z wyżywieniem) zniżka w bufecie 10%. Dla osób nocujących w schronisku herbata dostępna jest za 0,50 €. Do dyspozycji gości są kuchenka gazowa, bieżąca woda i suszarnia.

Dojście do schroniska ze Smokowieckiego Siodełka szlakiem niebieskim. Zbójnicka chata stanowi świetną bazę wypadową dla turystów, narciarzy i wspinaczy. Doświadczeni turyści mogą udać się stąd m.in. na przełęcz Rohatka lub na Czerwoną Ławkę.

 

Małgorzata Tomik

Fot. Wiki Commons


Zaloguj się, by skomentować