Schronisko na Hali Ornak

Oceń schronisko
4.15
31

Informacje

 • Adres:

   

  Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak
  Dolina Kościeliska
  Skrytka pocztowa 11
  34-500 Zakopane 7

 • Telefon: +48 18 20 705 20
 • Tel. kom.: +48 695 530 813

Schronisko na Hali Ornak znajduje się na niewielkiej Polanie Ornaczańskiej, w górnej części Doliny Kościeliskiej. Budynek utrzymany w stylu nowozakopiańskim pięknie współgra z otoczeniem. Z jego okien roztacza się widok na Kominiarski Wierch, Bystrą i Błyszcz. Kompleks leśny otaczający schronisko jest obszarem ochrony ścisłej. Jesienią odbywa się tutaj rykowisko jeleni, można też spotkać się z blisko podchodzącymi do schroniska lisami, a nawet z niedźwiedziem.

Schronisko na Hali Ornak jest piątym obiektem turystycznym, który znalazł się w Dolinie Kościeliskiej. Pierwsza altana wybudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1875 r. powstała przy Lodowym Źródle, nieopodal polany Stare Kościeliska. Kolejna została wzniesiona w 1892 r. na Polanie Smytniej. Trzeci budynek w 1896 r. postawiono nad Smerczyńskim Stawem. Żadna z tych budowli nie przetrwała próby czasu. Również kolejna budowla na Hali Pyszniańskiej, będąca pierwszym schroniskiem turystycznym w obszarze Doliny Kościeliskiej, przetrwała jedynie do roku 1945, kiedy to uległa zniszczeniu w czasie walk partyzanckich.

Schronisko na Hali Ornak, które obecnie służy turystom, powstało w latach 1948-1949 na Małej Polanie Ornaczańskiej i stanowi własność PTTK. Projekt budynku wykonała Anna Górska. Konstrukcja w dużej mierze wykonana z drewnianych bali. Spadzisty dach dodaje jej specyficznego, górskiego uroku. Uroczystość otwarcia miała miejsce 8 sierpnia 1948 r. Od 1973 r. schronisko nosi imię prof. Walerego Goetla.

Schronisko dysponuje 49 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4, 6, 7 i 8-osobowych w cenach od 35-50 zł za nocleg. Rezerwacji należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem czasowym. Niektóre pokoje wyposażone są w umywalkę. Wszelkie sanitaria są dostępne dla turystów na piętrze hotelowym i w podziemiach budynku. Na parterze znajduje się drewniana, stylowa sala jadalna wraz z bufetem, recepcją oraz kuchnia wydająca posiłki. Do dyspozycji turystów są również sala wypoczynkowa z biblioteczką, kuchnia turystyczna oraz suszarnia odzieży. Wrzątek wydawany jest bezpłatnie. Ceny posiłku obiadowego wahają się w okolicy 25 zł. Jako specjalność schroniska gospodarze polecają szarlotkę, przygotowywaną według tradycyjnej receptury. W schronisku organizowane są imprezy okolicznościowe: sportowe, charytatywne oraz kulturalno-naukowe, m. in. zawody w skialpinizmie, a także wieczory z poezją górską, imprezy integracyjne i wystawy.

Do budynku można dotrzeć z Kirów w ok. 1 h 30 min lub dojechać dorożką, a w zimie saniami, do pobliskiej Polany Pisanej. Nieopodal znajduje się urokliwy Staw Smerczyński, z którego roztaczają się widoki na Smreczyński Wierch, Kamienistą, Błyszcz, Bystrą  i zbocza Starorobociańskiego Wierchu. Schronisko stanowi dobrą bazę wypadową w Tatry Zachodnie, w szczególności na grań Czerwonych Wierchów, Ornak, Starorobociański Wierch, Bystrą , Jarząbczy Wierch i Wołowiec. Turyści nastawieni na nieco bardziej spacerowe trasy, mogą wybrać się do Doliny Chochołowskiej oraz do jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej (konieczność posiadania latarki). Zimą w rejonie Ornaku istnieje możliwość pokonania kilku pięknych tras skitourowych.

7 komentarzy

 • Gość poniedziałek, 24 listopad 2014 17:28 napisane przez Gość

  Za to barszcz z jajkiem który smakuje jak przyprawa Maggi już nie jest godny polecenia. Należy się dwa razy zastanowić nad wyborem posiłku.

 • Gość poniedziałek, 24 listopad 2014 17:28 napisane przez Gość

  Za to barszcz z jajkiem który smakuje jak przyprawa Maggi już nie jest godny polecenia. Należy się dwa razy zastanowić nad wyborem posiłku.

 • Stefan wtorek, 29 lipiec 2014 22:29 napisane przez Stefan

  UWAGA PIEKIELNIE DROGO

 • katpop poniedziałek, 28 lipiec 2014 15:58 napisane przez katpop

  Schronisko dobrze zlokalizowane, jedzenie smaczne, wrzątek gratis ale tylko w godzinach urzędowania kuchni(8-21) telefony można oddać do ladowania do kuchni w godzinach 18-21.30. Ciepla woda, czyste łazienki i pokoje. Przechowalnia bagażu(8-20) cicho, spokojnie. Po 22 gaśnie światło ze względu na agregat który dostarcza prąd.Miejsce świetnie przygotowane na wizyty najmłodszych gości - sala rekreacyjna z wielka skrzynią pełna drewnianych kloców w ciekawych kształtach, gry planszowe, książki dla dzieci i dorosłych, kredki... Byłam tam dwa razy, przywędruję i trzeci raz.

 • Bywalczyni środa, 23 lipiec 2014 12:59 napisane przez Bywalczyni

  Schronisko w bardzo pięknej lokalizacji. Duże, przestronne, pyszne jedzenie, choć podawane tylko do 19.30. Pokoje schludne, są półki i stolik. Na zewnątrz dużo miejsca do spędzenia miłego wieczoru. Minusem jest jednak brak gniazdek w pokojach. Wystarczyłoby przynajmniej jedno. Automaty do ładowania telefonów ze znaczkami Unijnymi nie działały.
  Generalnie schronisko godne polecenia :).

 • Michał poniedziałek, 24 luty 2014 15:23 napisane przez Michał

  Szarlotka, przyznaję jest godna polecenia!

 • Michał poniedziałek, 24 luty 2014 15:22 napisane przez Michał

  Szarlotka, przyznaję jest godna polecenia!

Zaloguj się, by skomentować