Hotel Górski na Polanie Kalatówki

Oceń schronisko
3.75
9

Informacje

 • Adres:

  Hotel Górski PTTK Kalatówki
  Skrytka pocztowa 194
  34-500 Zakopane

 • Telefon: +48 18 206 36 44
 • Tel. kom.: +48 608 326 030

Hotel Górski Kalatówki znajduje się na polanie Kalatówki, położonej w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Bystrej. Administracyjnie należy do miasta Zakopane. Z polany roztacza się widok na rejon Kasprowego Wierchu. Dawniej uprawiano tu pasterstwo –  tereny obszerniejszej niegdyś polany uległy częściowemu zalesieniu. Obecnie na powrót odbywa się tu kulturowy wypas owiec.

Budynek pierwszego schroniska Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy wzniosło w latach 1911-1913. W czasie II wojny światowej służył jako magazyn, który w 1943 r. został pochłonięty przez pożar. Obecny budynek projektu Józefa Jaworskiego powstał w rekordowo krótkim czasie – w 150 dni. Główną przyczyną tak szybkiego działania była potrzeba zwiększenia infrastruktury, koniecznej do organizacji Mistrzostw Świata FIS w 1939 r. Duże, murowane schronisko w stylu alpejskim do dziś wzbudza kontrowersje, związane z różnicą poglądów estetycznych.

W czasie niemieckiej okupacji budynek nosił nazwę „Berghaus Krakau” i służył za ośrodek wypoczynkowy oficerom niemieckim. Według wybiórczych przekazów, rezydował tu gubernator Hans Frank. Sensacyjne wzmianki o rzekomym zamachu na tą osobę w Kalatówkach są jednak niepotwierdzone.

W latach 1959-1960 hotel stał się miejscem spotkań elity muzyki jazzowej. Odwiedzali go m. in. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Kuryłowicz czy Zbigniew Namysłowski. Hotel zarządzany jest przez PTTK, należy do Polskiej Izby Turystycznej. Obecnie jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla narciarzy, jak i turystów pieszych.

Hotel Górski Kalatówki dysponuje 92 miejscami noclegowymi w pokojach i apartamentach dla od 1 do 5 osób. Część pokoi wyposażona jest w łazienkę i telewizor. Ceny za nocleg ze śniadaniem, w zależności od sezonu i aktualnych imprez, wynoszą od 45-130 zł za osobę. Do kosztów noclegu dolicza się opłatę miejscową. Hotel udziela zniżek posiadaczom Karty Stałego Klienta Hotelu na Kalatówkach, Karty Rabatowej PTTK oraz Karty EURO<26. Ceny dla grup ustalane są indywidualnie.

W hotelu znajdują się stylowo urządzone restauracja, kawiarnia z kominkiem oraz bufet. Menu restauracji oferuje dania z zakresu kuchni polskiej, regionalnej i wegetariańskiej. Z kawiarni można bezpośrednio przejść na taras widokowy. W czynnym przez cały rok bufecie można kupić dania barowe, przekąski, kawę, herbatę oraz piwo.

W Kalatówkach dla turystów dostępna jest także sauna, siłownia, solarium, sala do tenisa stołowego, wypożyczalnia leżaków i zimowego sprzętu sportowego. Hotel oferuje salę konferencyjną, parking strzeżony, organizację wesel i imprez okolicznościowych, zielonych szkół i wycieczek górskich. Umożliwia kontakt z licencjonowanymi przewodnikami tatrzańskimi. W budynku znajduje się serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a nieopodal wyciąg orczykowy. Hotel organizuje różnego rodzaju imprezy: od Jazz Camping przez biegi wysokogórskie, pokazy jazdy na starym, stylowym sprzęcie narciarskim, aż po zimowe „zjazdy na byle czym”.

Na Polanę Kalatówki prowadzi z Kuźnic niebieski szlak – Droga Brata Alberta. Dojście do schroniska w tej opcji zajmuje ok. 35 min. Dalszą wędrówkę można kontynuować np. czarnym szlakiem – Ścieżką nad Reglami – prowadzącą do dolin tatrzańskich lub docelowo wybrać się na Halę Kondratową, Czerwone Wierchy czy Giewont.

1 komentarz

 • Artur Rawski piątek, 01 listopad 2013 09:58 napisane przez Artur Rawski

  "W latach 1959-1960 hotel stał się miejscem spotkań elity muzyki jazzowej." Chodzi zapewne o Andrzeja Kurylewicza?

Zaloguj się, by skomentować