Schronisko w Dolinie Roztoki

Oceń schronisko
4.25
64

Informacje

Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki położone jest, wbrew nazwie, w Dolinie Białki, przy drodze do Morskiego Oka, nieco poniżej wylotu Doliny Roztoki, na polanie Stara Roztoka. Schronisko znajduje się na skraju boru sosnowego, frontem wygląda na polanę, która jesienią staje się areną odbywającego się tutaj rykowiska jeleni.

Schronisko zostało wybudowane w 1876 r. przez Towarzystwo Tatrzańskie, w tym samym roku budynkowi nadano imię Wincentego Pola – wybitnego poety, etnografa i geografa. Usytuowano je przy drodze prowadzącej do Morskiego Oka, czynnej do 1901 r. Jego konstrukcja w całości została wykonana z drewna. Od 1890 do 1895 r. gospodarzył tu znany skrzypek i przewodnik, Bartłomiej Obrochta. W latach 1911-1912, nieco dalej od nieczynnej już ścieżki wybudowano nowe schronisko, używając części belek pochodzących ze starego budynku. Kolejne rozbudowy prowadzono w latach 1923–1926 oraz 1932–1935. Wśród gości popularnego już wówczas schroniska, znaleźli się m.in. Stanisław Witkiewicz i Tytus Chałubiński. Do II wojny światowej stanowiło jedną z głównych baz taterników polskich wyruszających na stronę słowacką. W czasie okupacji niemieckiej budynek służył jako placówka hitlerowskiej straży granicznej. Zaraz po wyzwoleniu ponownie udostępniono go turystom. Wśród gospodarzy znalazły się takie osobistości, jak taternik Paweł Vogel (w latach 1951-1957) czy Andrzej Krzeptowski (1957-1968). Od 1974 r. schronisko dzierżawi ratownik TOPR Marek Pawłowski. Dziś, stojąc nieznacznie na uboczu, miejsce to nadal emanuje atmosferą minionych lat. Wiosną i jesienią blisko budynku podchodzą niedźwiedzie, poszukując pozostawionych przez turystów resztek jedzenia.

Schronisko w Dolinie Roztoki dysponuje 75 miejscami noclegowymi, w pokojach 2-9 osobowych. Poza sezonem (trwającym od początku wakacji do końca września) cena noclegu, niezależnie od ilości miejsc w pokoju, wynosi 30 zł. W sezonie 32-40 zł . W Święta Bożego Narodzenia, Boże Ciało oraz w weekend majowy, ceny jak w sezonie. Opłata za noc sylwestrową wynosi 100 zł od osoby. Grupy od 10 osób wzwyż, poza sezonem zapłacą za jedno miejsce noclegowe 25 zł. Schronisko dysponuje jadłodajnią (ceny od 10 do ok. 30 zł), bufetem, świetlicą, łazienkami, prysznicami z ciepłą wodą, elektrycznością oraz kuchnią i suszarnią turystyczną. Wrzątek wydawany jest za darmo.  Aktywny jest zasięg sieci telefonii komórkowej (PLUS GSM, TM GSM, miejscami Orange GSM) i, w zależności od warunków, Internetu. Od lipca do września odbywają się tu niedzielne msze św. o godz. 19.30.

Dojście do schroniska drogą prowadzącą przez Wodogrzmoty Mickiewicza, zajmuje od tego miejsca ok. 15 min. Znajduje się tam rozwidlenie szlaków na: czerwony, prowadzący do Morskiego Oka (1 h 30 min.); czerwony na Rówień Waksmundzką (1 h 35 min.); zielony do Doliny Pięciu Stawów (2 h 5 min.) oraz szosa, wiodąca do parkingu na Palenicy Białczańskiej (40 min.). Schronisko stanowi dobrą bazę wypadową m. in. na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, Dolinę Pięciu Stawów Polskich czy Rusinową Polanę.

2 komentarzy

  • Tomek poniedziałek, 10 listopad 2014 15:55 napisane przez Tomek

    Nie wiem jak teraz,ale przytulna jedynka też się tam znajdzie:)
    moim zdaniem najlepsze schronisko w Tatrach,do którego najchętniej wracam

  • nowa poniedziałek, 21 lipiec 2014 20:40 napisane przez nowa

    klimatyczne miejsce, przyroda na wyciągnięcie ręki, dobra kuchnia, miła obsługa, tylko niektórzy turyści nie potrafią się zachować i stawiają na nogi pół schroniska o 2 w nocy, bo właśnie wrócili i muszą to obgadać.

    Schronisko - godne polecenia :)

Zaloguj się, by skomentować