Jesienne liczenie kozic

wtorek, 26 listopad 2013 14:50

Liczenie kozic odbywa się w Tatrach dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Zeszłoroczne podsumowanie ilości kozic pokazało, że liczebność tego gatunku ma się na terenach obu parków narodowych coraz lepiej.

Populacja kozic w Tatrach

Kozica jest symbolem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kojarzy się z Tatrami bardziej, niż jakiekolwiek inne zwierzę. Jej konkurencję pod względem popularności, stanowią jedynie niedźwiedź i świstak. W przeciwieństwie do obaw o spotkanie z „misiem”, kozice są pożądanymi gośćmi na szlaku.

Ubiegłoroczne jesienne liczenie kozic na terenach TPN i TANAP, które podsumowane zostały przez pracowników obu parków narodowych, są zaskakująco pozytywne. Badacze, którzy brali udział w przedsięwzięciu, zaobserwowali aż 1186 sztuk, z czego 270 to osobniki młode – dające nadzieję na dalszą ekspansję gatunkową kozicy. Uzyskany wynik jest imponujący – okazał się najwyższym od 1964 roku, czyli od samego początku zwyczaju liczenia tych sympatycznych zwierząt (kiedy to naliczono 1070 kozic). Dla porównania, jeszcze trzynaście lat temu, w całych Tatrach naliczono 270 przedstawicieli tego gatunku.

Kozice wyraźnie upodobały sobie jednak mniej licznie odwiedzaną przez turystów, słowacką część Tatr. Z wymienionej wcześniej liczby osobników, po polskiej stronie naliczono 314, co stanowi zdecydowanie mniejszą część tatrzańskiej populacji kozic.

Dawniej kozic było mniej

Najcięższy, krytyczny okres w historii bytu kozic na terenie Tatr (odkąd zapoczątkowano liczenie), miał miejsce na przełomie XX i XXI wieku. Po polskiej i słowackiej części Tatr, łącznie żyło wówczas 220 kozic. Tak niska liczebność w owych czasach, była w dużej mierze konsekwencją działalności kłusowników. Kozice wcześniej również nie miały szczęścia – zdarzyło się i tak, że padły ofiarą wymysłu księcia z rodu Hohenlohe, który dla zabawy polował na te zwierzęta w rejonie Tatr Bielskich. Dziś zdecydowanie spadła liczba kłusowników, zagrażających rozwojowi gatunku.

Najwyższa w historii liczenia kozic ilość tych zwierząt nie jest przypadkiem. Wszelkie działania w tym kierunku, podejmowane są przez przyrodników Tatrzańskiego Parku Narodowego już od lat 90. Marzenia na temat liczebności spełniają się za sprawą wdrożonego programu ochrony kozic. Jak możemy zaobserwować – efekty są imponujące. Na naszej drodze spotykamy coraz więcej tych zwinnych zwierząt, które dumnie prezentują się jako żywy symbol Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować