Piętra tatrzańskiej roślinności

środa, 24 kwiecień 2013 19:15

Wraz z pokonywaną wysokością zmienia się szata flory tatrzańskiej. To wędrówka od ciemnych i gęstych borów regla dolnego, przez szerokie dywany kosodrzewiny, aż po skalne turnie, gdzie warunki wydają się przeczyć występowaniu roślin.

Piętra roślinności w Tatrach

Obszar Tatr jest chłodniejszy niż otaczające go regiony, ponieważ wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada średnio o 1 st. C na każde 160 m. Takie warunki sprawiły, że w Tatrach spotkać się można zarówno z roślinnością powszechnie występującą, jak i rzadkimi okazami odpornymi na zimno i wiatr.

Regiel dolny

Najniższe piętro roślinne tworzą lasy regla dolnego, którego skład tworzą w dominującej ilości świerki oraz lasy bukowo-jodłowe, nielicznie występuje też jawor. Pasma lasów przedzielone są polanami. Piętro to rozciąga się do wysokości 1250 m n.p.m. Jakkolwiek mozaika gatunków drzew nie jest tu urozmaicona, to zaobserwować można duże zróżnicowanie wśród kwiatów, gdzie np. szafran spiski, zwłaszcza wiosną porasta doliny całymi gromadami tworząc widokowy, fioletowy dywan. W zależności od pory roku spotykamy się tu m.in. z kaczeńcem, pierwiosnką wyniosłą, wełnianką szerokolistną, czy mieczykiem dachówkowatym.

Regiel górny

Na wysokości 1250-1500 m n.p.m. rozciąga się piętro regla górnego, stanowiące w znacznym stopniu rozrzedzoną kontynuację flory regla dolnego. Elementem charakterystycznym jest tu granica lasów regla dolnego, na której występują limba, brzoza karpacka, jarząb nieszypułkowy, glebę porastają mchy, paprocie, jesienią borowiki, a na granitowym podłożu rośnie borówka. Panuje tu już klimat chłodny.

Piętro kosodrzewiny

Powyżej regla górnego, na wysokości 1500-1800 m n.p.m. rozpościera się piętro kosodrzewiny, która wyżej, na piętrze hal występuje już tylko w nielicznych grupach. Jej potrzeby dotyczące podłoża są niewielkie, pełni w Tatrach ważną funkcję ochrony gleby przed erozją.

Piętro hal

Pomiędzy 1800-2300 m n.p.m. znajduje się piętro hal, zwane także piętrem alpejskim. Spotkamy tu takie gatunki traw, jak sit skucina (jesienią przybierająca czerwonawo-rudą barwę), mietlicę skalną czy kostrzewę niską. Spomiędzy skał i traw wyglądają: sasanka alpejska, dzwonek alpejski, niezapominajka alpejska i zerwa kulista.

Piętro turni

Na ostatnim piętrze (powyżej 2300 m n.p.m.) jakim są turnie, panuje klimat zimny, co sprawia że flora jest tu najuboższa. Nieliczne rośliny chowają się pomiędzy półkami skalnymi. Spotykamy się tu głównie z porostami, mchami i niską murawą. Z trudnymi warunkami poradziły sobie jednak też specyficzne rośliny kwitnące, takie jak lepnica bezłodygowa, starzec kraiński czy goryczka przezroczysta.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.65
3

1 komentarz

  • Marek wtorek, 14 styczeń 2014 17:07 napisane przez Marek

    dzięki za podpowieć przydało mji się :P :D

Zaloguj się, by skomentować