Tatrzańskie "naj"

wtorek, 19 marzec 2013 12:05

Tatry są niewątpliwie niezwykłe, dla niektórych pozostają tymi ulubionymi, najpiękniejszymi górami. Za ich osobliwością przemawia urok poszczególnych miejsc. Przyjrzyjmy się więc tym, które z nich są uznawane za tatrzańskie „naj”.

Tatrzańskie szczyty

Najwyższym szczytem dostępnym szlakiem turystycznym po stronie polskiej są Rysy (2503 m n. p. m.), a dokładnie ich średni wierzchołek (2499 m n.p.m.). To właśnie pomiędzy Rysami a Morskim Okiem występuje największa po stronie polskiej wysokość względna, wynosząca ponad 1100 m. Najwyższym szczytem w Tatrach, na którym mogą się znaleźć dowiezieni kolejką turyści, jest Łomnica (2632 m n. p. m.), znajdująca się po słowackiej stronie. Największa wysokość względna w obrębie całych Tatr, wynosząca 1400 m, występuje pomiędzy Krywaniem (2496 m n. p. m.) a okolicami Trzech Studni.

Najbardziej oryginalne kształty gór w Tatrach

Za najbardziej oryginalne kształtem uznaje się Mały Ganek z Galerią Gankową, Giewont i Żabi Koń. Wśród najpiękniejszych szczytów Tatr wymieniane są: Wysoka, Mnich, Giewont, Mięguszowiecki Wielki oraz Krywań. Tę listę bezsprzecznie można jednak rozwijać według subiektywnych odczuć.

Najbardziej strome ściany w Tatrach

Jedną z najsłynniejszych, najbardziej stromych i urwistych ścian, uznaje się północno-wschodnią ścianę Kazalnicy Mięguszowieckiej, liczącą ok. 500 m. Nazywana „największą otchłanią Tatr”, a zarazem największa w Tatrach, jest licząca 900 m północna ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu na Słowacji.

Stawy w Tatrach

Najgłębsze jezioro tatrzańskie to Wielki Staw (79, 3 m), zaś drugi w kolejności, a zarazem trzeci pod względem głębokości w skali całej Polski jest Czarny Staw pod Rysami (76,4 m). Największe jezioro Tatr to dobrze znane Morskie Oko, liczące 34,9 ha. Najwięcej zbiorników wodnych występuje w Dolinie Staroleśnej – aż 27. W następnej kolejności króluje Dolina Gąsienicowa, gdzie występuje 21 jezior. Najwyższym wodospadem w polskich Tatrach jest słynna Siklawa, opadająca na wysokość 70 m.

Jaskinie w Tatrach

W „rankingu” jaskiń, najdłuższa jest słowacka jaskinia Cień Księżyca, której korytarze ciągną się przez ponad 30 km. Najgłębsze czeluście prezentuje Wielka Śnieżna w masywie Czerwonych Wierchów, posiadająca 776 m deniwelacji.

Budynki w Tatrach

Ponieważ również człowiek nie pozostał bez wpływu na tatrzańskie tereny, należy wspomnieć, że najstarszym ze schronisk polskiej części Tatr, jest schronisko nad Morskim Okiem im. Stanisława Staszica, uruchomione w 1908 r. W Polsce na największej wysokości znajduje się schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (ok. 1560 m n.p.m.), zaś najwyżej umiejscowionym budynkiem jest obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.).

Małgorzata Tomik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
4.50
24

2 komentarzy

  • krzysztof sobota, 28 marzec 2015 20:40 napisane przez krzysztof

    MS-może naucz się czytać ze zrozumieniem, Ciężka Siklawa jest na Słowacji....

  • MS piątek, 28 marzec 2014 22:40 napisane przez MS

    Najwyższym wodospadem Tatr wcale nie jest Siklawa (Dol. Roztoki) a ok 100 metrowa Ciężka Siklawa (Ciężki Wodospad) spadająca z progu Doliny Ciężkiej

Zaloguj się, by skomentować