Temperatura odczuwalna

sobota, 21 styczeń 2017 15:14

Sprawdzasz prognozę pogody, przygotowujesz ubrania na „lekki mrozik”, tymczasem okazuje się, że jest ci znacznie zimniej niż myślałeś? To kwestia temperatury odczuwalnej.

Czym jest temperatura odczuwalna?

Zgodnie z definicją temperatura odczuwalna to stan, który określa jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych. Parametry które bierze się pod uwagę przy jej wyliczaniu to przeważnie temperatura powietrza, siła wiatru, wilgotność i rodzaj oraz ilość opadów. Pojęcie temperatury odczuwalnej pojawiło się w latach czterdziestych ubiegłego wieku, wprowadzone po raz pierwszy przez Paula Allmana Siple i Charles’a Passel – naukowców którzy spostrzegli zależność między czasem zamarzania wody, a jej początkową temperaturą, temperaturą powietrza i prędkością wiatru.

Istnieje kilka modeli, pozwalających obliczyć temperaturę odczuwalną, obecnie najczęściej stosuje się jeden z dwóch, gdzie pierwszy opiera się na zależności temperatury powietrza i prędkości wiatru, drugi traktuje temperaturę odczuwalną również jako liniową funkcję temperatury powietrza, jednak zmienia się w nim rodzaj zależności od prędkości wiatru. Żaden z nich nie daje w pełni zadowalających wyników ze względu na zbyt małą ilość uwzględnianych zmiennych (pomyślmy np. że nie uwzględnia tego, czy ciało na które oddziałują wiatr/temperatura powietrza jest w stanie spoczynku czy w ruchu).

Kalkulator temperatury odczuwalnej

W oparciu o wspomniane modele opracowano tzw. kalkulator temperatury odczuwalnej. Niestety obliczenia nadal nie będą adekwatne do tego, jak będziesz odczuwać ciepło lub zimno. Wyniki, w zależności od zastosowanego modelu na podstawie którego działa kalkulator, mogą się różnić nawet o kilka stopni Celsjusza! Temperatura odczuwalna jest więc tylko orientacyjnym wskazaniem, które oprócz siły wiatru i temperatury wyjściowej powinno uwzględniać czynniki subiektywne, karkołomne dla obliczeń wyniku dedykowanego danej, specyficznej jednostce.

Czynniki subiektywne

Posiłkując się prognozą temperatury odczuwalnej należy mieć świadomość, że poczucie ciepła/zimna” zależy jeszcze od takich zmiennych jak: wcześniejszy czas nasłonecznienia, wilgotność powietrza, rodzaj wykonywanej aktywności; ilość tkanki tłuszczowej, sprawność układu krążenia (czynniki katalizujące wychładzanie); od ubioru, ilości spożywanych ciepłych/zimnych napojów itd. itp.

Skoro tak trudno sprecyzować temperaturę odczuwalną, po co w ogóle ją sprawdzać w prognozach? Przede wszystkim dlatego, żeby nauczyć się jak nasz organizm reaguje na dane warunki – możemy stworzyć subiektywny „kalkulator” temperatury odczuwalnej wiedząc, jakie czynniki subiektywne przy jej obliczaniu musimy dodatkowo brać pod uwagę i wtedy odpowiednio zaniżyć/podwyższyć wynik z klasycznego wzoru.

Warto również zachować w głowie najprostsza z zasad i po prostu pamiętać, że podczas mrozów im silniejszy jest wiatr i im wyższa jest wilgotność powietrza, tym ciężej odbieramy panującą temperaturę.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.75
4
Zaloguj się, by skomentować