Ryjówki w Tatrach

piątek, 16 wrzesień 2016 19:40

Wychodząc na szlak najczęściej na myśl przychodzi nam spotkanie z niedźwiedziem czy kozicą niż z innymi zwierzętami Tatr. Tymczasem jeżeli będziemy wystarczająco spostrzegawczy możemy trafić na innego uroczego ssaka.

Tatrzańskie ryjówki

Choć wygląd ryjówek kojarzy się z gryzoniami, zwierzęta te należą do ssaków. W Tatrach możemy spotkać aż trzy gatunki ryjówek: największą – ryjówkę górską, najbardziej popularną – aksamitną i ryjówkę malutką, najmniejszego spośród obecnie żyjących ssaków w Polsce. Ryjówki objęte są ochroną gatunkową na terenie całego kraju. Kiedyś to maleńskie zwierzę nazywano sorkiem (od łacińskiej nazwy „Sorex”), kretomyszą lub reckiem. Dzisiejsza nazwa pochodzi od charakterystycznego, wyciągniętego ryjkowato długiego pyszczka, który sprawia wrażenie jakby bez przerwy się poruszał.

Wygląd ryjówki

Ryjówki występujące w Tatrach są do siebie bardzo podobne. Różnią się przede wszystkim wyglądem: ciało ryjówki górskiej i aksamitnej ma długość około 7 cm. Najmniejsza nich, ryjówka malutka ma zaledwie 4 cm. Skóra tych zwierząt jest pokryta aksamitnym, szarawo-czerniawym futerkiem, ogon również jest owłosiony.

Tryb życia

Ryjówki dożywają najdłużej 1,5 roku życia. Największa z nich, ryjówka górska zamieszkuje przeważnie górne partie lasów reglowych. Pozostałe występują we wszystkich piętrach roślinnych Tatr. Zwierzęta te żywią się owadami, pajęczakami, robakami itp. Żerują w nocy; ryją długie korytarze pod powierzchnią ziemi. Ryjówki mają bardzo wysokie tempo przemiany materii, określa się że nawet pięć razy większe od gryzoni o podobnych rozmiarach, w związku z czym w celu pozyskiwania odpowiedniego zasobu energii jedzą niemal nieprzerwanie. Co ciekawe, ryjówki nie zapadają w sen zimowy. Są bardzo pożytecznymi ssakami ponieważ zjadają duże ilości szkodliwych owadów, ich larw i gąsienic.

Ulubionym środowiskiem życia tych zwierząt jest wilgotny teren, np. obrzeża wilgotnych lasów, łąki i bagna.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować