Żółty śnieg - skąd się bierze w Tatrach?

sobota, 26 marzec 2016 14:50

To naprawdę kolorowy miesiąc! W marcu już po raz drugi możemy zaobserwować plamy żółtego śniegu w niektórych miejscach Tatr. Czy to normalne? Czy jest czym się niepokoić?

W Tatrach może być… żółto!

Biały puch, biel śniegu, krystalicznie czyste wrażenie jaka sprawia zima w górach – cały ten obraz od czasu do czasu zostaje zaburzony. W Tatrach gdzieniegdzie zaobserwować można żółte zabarwienie śniegu. Czy to normalne?

Piasek Sahary

Choć zabarwiony na żółto śnieg może wzbudzać niepokój, nie pasując do naszego wyobrażenia czystości i dziewiczości gór, eksperci uspakajają, że jest to zjawisko rzadkie – ale normalne. Żółty śnieg pojawia się w Tatrach na skutek silnego wiatru wiejącego znad Afryki, niosącego ze sobą mikroskopijne drobinki kurzu i piasku Sahary. Kryształki piasku łącząc się ze śniegiem nadają mu właśnie tę niecodzienną, żółtawą barwę.

Kolorowe Święta

Na początku marca niewielkie ilości żółtawego puchu zostały zarejestrowane przez słowackich meteorologów w rejonie Łomnicy. Po polskiej stronie żółtawy śnieg pojawił się w okolicy Kasprowego Wierchu i Hali Gąsienicowej. Od Wielkiego Piątku żółty pył Sahary ponownie zaobserwować będzie można w Polsce, przede wszystkim na Podkarpaciu. Ostatni taki przypływ pyłu miał miejsce w naszym kraju dwa lata temu. Choć żółty śnieg wygląda jak efekt zanieczyszczenia, zjawisko to nie jest niebezpieczne dla zdrowia ani środowiska, zapewnia wyłącznie efektowne widowisko.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
2.65
3
Zaloguj się, by skomentować