Schronisko na Hali Kondratowej

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1366 m
 
Schronisko na Hali Kondratowej zlokalizowane jest na skraju Polany Kondratowej w Tatrach Zachodnich, pod południową ścianą Giewontu. Jest najmniejszym schroniskiem tatrzańskim. Towarzyszy mu otoczenie z niezwykłą panoramą (od Giewontu, przez Kopę i Suchy Wierch Kondracki, aż po Kasprowy Wierch). Turyści mogą spotkać się tu z dzikimi elementami natury: kozicami tatrzańskimi, lisami, jeleniami, a w okresie letnio-jesiennym nawet z niedźwiedziami.

Już na początku XIX w. Hala Kondratowa odwiedzana była przez turystów, którzy jako miejsca odpoczynku używali szałasów pasterskich. Jeszcze przed 1910 r. wzniesiono tu schron narciarski, który został zniszczony przez lawinę i w 1913 r. ponownie odbudowany. W 1933 r. na hali stanęło „dzikie” schronisko, zasponsorowane przez bogatych górali z Murzasichla. Spłonęło ono jednak podczas okupacji, a resztki budowli zostały zdemontowane przy budowie kolejnego schroniska. Obecny budynek wg projektu Bogdana Laszczki został wzniesiony przez PTTK w latach 1946-1948. Dwa lata później powiększono go, dobudowując dodatkowe skrzydło.
 
W 1953 r. doszło do niecodziennego wydarzenia – z grani Długiego Giewontu oberwała się turniczka, powodując lawinę kamienną. W ścianę budynku schroniska wbił się 30-tonowy głaz, nieopodal zatrzymał się większy, 70-tonowy. Kilka innych kamieni stanęło w kilkumetrowej odległości od schroniska, zachowując swoje miejsce do dzisiaj. Problem schodzenia lawin kamiennych rozwiązano poprzez odstrzał turniczek, przeprowadzony przez ekipę górników.
 
23 sierpnia 2009 r. odbyła się uroczystość nadania budynkowi imienia Władysława Krygowskiego. Od tego czasu wnętrze zdobią tablice z cytatami z tego znawcy polskich Karpat oraz wykonana w drewnie jego podobizna. Kierowaniem schroniska w latach 1947–80 zajmował się Stanisław Skupień, narciarz i olimpijczyk. Od 2003 r. jego obowiązki przejął syn – Andrzej Skupień. Schronisko dysponuje 20 miejscami noclegowymi, w dwóch pokojach 6-osobowych oraz jednym 8-osobowym. Dla turystów dostępne są wszystkie sanitaria. Rezerwacji noclegu należy dokonywać telefonicznie. Cena doby noclegowej wynosi 28 zł od osoby. Schronisko honoruje zniżki PTTK. Na miejscu funkcjonuje bufet, jadalnia i świetlica, a także przechowalnia nart. Na tarasie z widokiem na polanę oraz ławkach ulokowanych przy schronisku, zarówno zimą, jak i latem, turyści mogą rozkoszować się atmosferą górską, uzupełniając siły ciepłym napojem czy posiłkiem.

Na Halę Kondratową można w ok. 1 h dotrzeć niebieskim szlakiem z Kuźnic. Schronisko jest doskonałą bazą wypadową na Giewont przez Kondracką Przełęcz (szlakiem niebieskim). Innym wariantem dalszej podróży jest wędrówka na Czerwone Wierchy lub Kasprowy.
Oceń:
5.00
1