Palenica Białczańska

Lokalizacja:Tatry Wysokie
Wysokość:980 m
 
Aby rozpocząć wycieczkę na polanie Palenica Białczańska, należy wsiąść pod zakopiańskim dworcem do busa z tabliczką „Morskie Oko”. „Busiarze” używają tego terminu dla ułatwienia rozeznania mało doświadczonym turystom, którzy chcieliby udać się właśnie asfaltem nad Morskiego Oko. Tak się składa, że Palenica Białczańska jest punktem startowym dla tej wycieczki, toteż stosuje się tu często właśnie taki skrót myślowy. Nie oznacza to, że busy dojeżdżają pod samo jezioro. Płacąc 10 zł za trwającą 30-35 minut podróż, docieramy do Palenicy właśnie, skąd po wykupieniu biletu wstępu do parku narodowego, możemy udać się nad Morskiego Oko. Planując podróż należy pamiętać o powrocie. Busy wracające do Zakopanego kursują mniej więcej do godziny 21 w wakacyjne weekendy, a w zimie i w tygodniu znacznie krócej (18-19). Potem może być problem ze znalezieniem transportu, a odległość do centrum Zakopanego jest znaczna. Palenica znajduje się nieopodal dawnego przejścia granicznego na Łysej Polanie i jest też punktem startowym dla wycieczek do Doliny Pięciu Stawów. Zmotoryzowani mogą dojechać tu od strony Zakopanego lub Bukowiny Tatrzańskiej. Pozostawienie samochodu na parkingu kosztuje zazwyczaj 20 złotych za cały dzień.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Lokalizacja:Tatry Wysokie
Wysokość:1099 m
 
Wodogrzmoty Mickiewicza to zespół trzech większych i kilku mniejszych wodospadów stworzonych przez potok Roztoka, będący dopływem rzeki Białki. Na początku XX wieku nad kaskadami zbudowano charakterystyczny, „zakręcający” mostek, z którego turyści mogą podziwiać Pośredni Wodogrzmot oraz nasłuchiwać dźwięków wydawanych przez pozostałe. To właśnie od charakterystycznych grzmotów pochodzi pierwsza część nazwy tego miejsca. Druga nawiązuje oczywiście do naszego słynnego wieszcza, który jednak nigdy nie przebywał miejscu. Nazwę nadano w 1891 roku, na pamiątkę sprowadzenia prochów Mickiewicza na Wawel. Przy Wodogrzmotach można usiąść, odpocząć i posilić się przy jednym z drewnianych stolików. Są także toy-toye. W prawo (patrząc od strony Palenicy) odchodzi pod górę szlak do Doliny Pięciu Stawów, z drugiej strony droga do schroniska w Dolinie Roztoki. Asfalt prowadzi do Morskiego Oka.

Wielka Siklawa

Lokalizacja:Tatry Wysokie
Wysokość:1515 m
 
Wielka Siklawa to miejsce wyjątkowe. Ma wysokość ok. 65 m i opada dwiema, a czasem trzema strugami, po ścianie stawiarskiej oddzielającej Dolinę Pięciu Stawów od Doliny Roztoki. Rozpryski rozbijającej się o skały wody da się odczuć nawet stojąc w dużej odległości. Czasem pośród rozproszonych kropli powstaje tęcza, co dodatkowo dodaje uroku temu miejscu. Mimo iż wielu turystów się na to decyduje, podchodzenie pod sam wodospad jest ze względu na śliską od wody skałę bardzo niebezpieczne – raczej powinno się obserwować Siklawę z pewnej odległości. Wbrew obiegowej opinii nie jest to najwyższy wodospad w Tatrach – dużo wyższa jest np. Ciężka Siklawa na Słowacji. Niewątpliwie jednak przez Siklawę przepływa znacznie więcej wody – najpotężniejsze strugi spotykamy wiosną, w czasie roztopów. Wielka Siklawa jest zdecydowanie najwyższym wodospadem w naszym kraju.

Wielki Staw Polski

Lokalizacja:Tatry Wysokie
Wysokość:1665 m
 
Wielki Staw Polski to najgłębsze jezioro w Tatrach. Jego dno znajduje się na głębokości prawie 80 m (trzeci wynik w Polsce). Trwa spór pomiędzy znawcami o to, które z jezior jest większe – Morskie Oko czy Wielki Staw właśnie. Oficjalne dane mówią, iż to pierwsze, ale nie można pominąć faktu, że pochodzą one jeszcze z okresu międzywojnia i mogą być błędne lub po prostu nieaktualne. Tak czy inaczej, Wielki Staw ma powierzchnię około 34 hektarów. Jest on zdecydowanie najokazalszym zbiornikiem w Dolinie Pięciu Stawów oraz pierwszym, który ukazuje się oczom turystów idących od strony Siklawy. Co ciekawe, przy jego brzegu znajduje się najstarszy tatrzański szałas (prawdopodobnie z XVII wieku). Znad Wielkiego Stawu jest bardzo blisko do schroniska. Można stąd udać się także w dalszą podróż, w stronę Orlej Perci lub Szpiglasowej Przęłęczy.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Lokalizacja:Tatry Wysokie
Wysokość:1671 m
 
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich położone jest w samym sercu Tatr Wysokich, nad północnym brzegiem Przedniego Stawu. To najwyżej ulokowane polskie schronisko turystyczne. Malownicze widoki, sąsiedztwo jeziora oraz charakter wysokogórski tego miejsca, tworzą jedyną w swoim rodzaju, prawdziwie niekomercyjną atmosferę.

Obecnie funkcjonujące schronisko jest piątym umiejscowionym w Dolinie Pięciu Stawów, pierwszym położonym nad Przednim Stawem. W 1876 r. z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego, na dawnych terenach pasterskich powstało pierwsze pięciostawiańskie schronisko – niewielki budynek z granitowych bloków. W związku z ogromnymi kosztami wciąż prowadzonych remontów, w 1896 r. w tym samym miejscu postanowiono wznieść nowe schronisko. Prace budowlane zakończono już w 1898 r. Nowy budynek był znacznie wygodniejszy. Wcześniej licznie odwiedzane latem schronisko pozostawało bez opieki przez zimę, niszczejąc. Od 1907 r. w sezonie zimowym budynkiem opiekowała się Sekcja Narciarska Towarzystwa Tatrzańskiego.

Trzecie schronisko, projektu Karola Stryjeńskiego, powstawało od 1925 do 1932 r., kiedy oddano je do użytku. W 1933 r. postanowiono je powiększyć i ocieplić. Budynek został obłożony murem z surowego kamienia, po modernizacji schronisko mogło pomieścić o 50% więcej turystów. Opiekowała się nim w tym czasie Maria Krzeptowska wraz z synami Andrzejem i Józefem. Podczas okupacji, kiedy po górach chodziły oddziały partyzanckie, mieszkańcy schroniska brali czynny udział w ruchu oporu. Nieszczęściem, po wojnie, w 1945 r. schronisko doszczętnie spłonęło z niewiadomych przyczyn.

Dzięki staraniom Andrzeja Krzeptowskiego i jego żony, w 1947 r. nad Małym Stawem stanął niewielki budynek, dziś służący jako strażniczówka TPN. Z nadejściem 1954 r. nad Przednim Stawem stanęło piąte już z kolei schronisko, służące turystom do dzisiaj. Do uroczystego otwarcia doszło w 1956 r. Kierownictwo objęła Maria Krzeptowska, a dopiero w 1973 r. opiekę nad schroniskiem przejęli jej synowie. W 1998 r. do jednego z nich – Andrzeja – dołączyły córki: Maria, a następnie Marta. W latach 2009-2012 budynek przeszedł termomodernizację. Dla pięciostawiańskiego schroniska wybudowano infrastrukturę ekologiczną, dając możliwość funkcjonowania biologicznej oczyszczalni ścieków oraz rezygnacji z ogrzewania budynku węglem.

Schronisko dysponuje 67 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4, 6, 7, 8, 9 i 10-osobowych. W okresie letnim (lipiec, sierpień, wrzesień), w weekend majowy, Boże Ciało oraz w okresie sylwestrowym, cena za nocleg wynosi od 35-50 zł. Poza sezonem od 32-50 zł. Za komplet pościeli pobierana jest opłata 10 zł, za ręcznik 5 zł. Rabaty noclegowe przysługują członkom PTTK, PZA  i pod określonymi warunkami Honorowym Dawcom Krwi. Recepcja jest czynna w godzinach 8-21, z przerwą między 10-11. Doba noclegowa trwa od godz. 11 do 10. Ciszy nocnej należy przestrzegać 22-6 . Rezerwacji noclegów dokonywać można telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej schroniska.

Działająca tu kuchnia jest czynna 8-21, z przerwami między 10-11 oraz 19-19.30. Ciepły posiłek kosztuje od 5 do ok. 20 zł. Bufet oferuje również zimne napoje, piwo i słodycze oraz mapy i pamiątki. Wrzątek dostępny jest bezpłatnie przez całą dobę. Przy schronisku funkcjonuje biuro turystyki górskiej „5+”, oferujące szeroki wybór kursów oraz wycieczki z przewodnikami tatrzańskimi. Za przechowanie bagażu nie pobiera się żadnych opłat.

Do schroniska możliwe jest jedynie dojście piechotą. Dotarcie na miejsce od Palenicy Białczańskiej, mijając Wodogrzmoty Mickiewicza, przez Dolinę Roztoki zajmuje ok. 2.30 h. Schronisko jest doskonałą bazą wypadową m.in. na Orlą Perć, Świnicę czy nad Morskie Oko przez Szpiglasową Przełęcz.

Świstówka Roztocka

Lokalizacja:Tatry Wysokie
Wysokość:1700-1750 m
 
Uwaga! Miejsce niedostępne od 1 grudnia do 15 maja!

Świstówka Roztocka to ustronna dolinka wciśnięta pomiędzy dwie granie odchodzące z Opalonego Wierchu i zawieszona nad Doliną Roztoki, do której opada urwistą, 200-metrową ścianą. Nazwa tego miejsca pochodzi oczywiście od świstaków, które licznie zamieszkują te rejony. Niegdyś nazwa „Świstówka” błędnie była używana w odniesieniu do sąsiedniego szczytu – Świstowej Czuby.

Schronisko nad Morskim Okiem

Lokalizacja:Tatry Wysokie
Wysokość:1410 m
 
Schronisko nad Morskim Okiem położone jest w dolinie Rybiego Potoku, w Tatrach Wysokich. Z okien werandy podziwiać można widok nie tylko na jezioro, ale także malowniczo górujące nad nim Rysy, masyw Mięguszowieckich Szczytów oraz wyróżniającą się sylwetkę Mnicha.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem oferuje noclegi w dwóch osobnych budynkach.  Pierwszy z nich został wzniesiony przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1874 r. Po rozbudowie mógł pomieścić 50 osób. Cieszył się znaczną popularnością do momentu, gdy doszczętnie spłonął w 1898 r. Prace remontowe rozpoczęto ponownie w 1907 r., po roku schronisko oddano do użytku. Budynek ten funkcjonuje do dziś jako Nowe Schronisko. W okresie budowy w celu nocowania turystów wykorzystywano wozownię, stanowiącą dzisiejsze Stare Schronisko.

Podczas trwania II wojny światowej budynek wykorzystywany był przez niemiecki oddział straży granicznej. W latach 1945-1980 schronisko prowadzone było przez Wandę i Czesława Łapińskich. Od tej pory historia budynku nieodłącznie związana jest z tym nazwiskiem – dziś kierowaniem schroniska zajmuje się Maria Łapińska, wraz z synem i córką. Od 1976 r., kiedy schronisko nad Morskim Okiem  uznano za zabytek, budynek jest chroniony prawnie.

Schronisko, zarówno w starej, jak i nowej części , dysponuje pełnym węzłem sanitarnym, dostępnym przez całą dobę. W Nowym Schronisku znajduje się 35 miejsc noclegowych w pokojach 3-6 osobowych. W zależności od pory roku, cena noclegu wynosi 39-54 zł (opłata klimatyczna 1 zł 30 gr za dobę). Wrzątek dostępny jest przez cały czas. Turyści mogą korzystać ze wspólnej łazienki i suszarki do butów / odzieży. Znajduje się tu również przechowalnia bagażu i tablica informacyjna TOPR z prognozą pogody i aktualnymi warunkami w górach. W kuchni na parterze (w sezonie czynnej od 8 do 21)  można posilić się, płacąc w granicach od 8 do 21 zł. W bufecie istnieje możliwość zakupu słodyczy, podstawowego wyposażenia turystycznego, pamiątek i literatury górskiej. Cisza nocna trwa od 22 do 6.

Stare Schronisko dysponuje 43 miejscami noclegowymi, w trzech wieloosobowych salach (należy mieć ze sobą śpiwór). Cena noclegu w granicach 29-39 zł (plus opłata klimatyczna). Recepcja znajduje się w Nowym Schronisku. Można tu skorzystać z kuchni turystycznej, w której wrzątek dostępny jest przez całą dobę.

Rezerwacji należy dokonywać telefonicznie z dużym wyprzedzeniem. Płatność możliwa tylko gotówką, wymagane jest wcześniejsze wpłacenie zaliczki. Schronisko udziela noclegu zastępczego (tzw. podłogi) jedynie w przypadku braku miejsc, w cenie najtańszego noclegu.

Większość osób zmierzających do schroniska korzysta z drogi prowadzącej od Palenicy Białczańskiej. Znajduje się tam ostatni parking przed Morskim Okiem, odległy od niego o 8,6 km. Asfaltowa droga jest przystępna nawet dla początkujących turystów. Po minięciu wejścia na teren TPN, skorzystać można z pojazdów konnych lub zimą z sań, dowożących turystów niemal pod samo schronisko.

Schronisko nad Morskim Okiem jest doskonałą bazą wypadową m. in. na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem czy na Szpiglasowy Wierch. Można stąd udać się również nad Czarny Staw lub obejść Morskie Oko dookoła.

Polana Włosienica

Lokalizacja:Tatry Wysokie
Wysokość:1315 m
 
Włosienica to charakterystyczna polana położona w końcowej fazie drogi do Morskiego Oka. W latach 70. na polanie wybudowano parking. Odkąd wycofano stąd ruch kołowy plac służy jako postój dla fasiągów. W pobliżu znajduje się pawilon gastronomiczny, w którym można się posilić i odpocząć. Stary bruk z parkingu na Włosienicy, zerwany w 2003 r., aktualnie znajduje się przy schronisku nad Morskim Okiem.

Oceń:
4.15
33