Kuźnice

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1025 m
 
Kuźnice to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach – duże centrum turystyczne, położone w Dolinie Bystrej, na wysokości ponad 1000 m, kojarzące się przede wszystkim z koleją linową na Kasprowy Wierch, która rozpoczyna tu swój bieg. Zanim jednak wybudowano tu w 1936 roku dolną stację rzeczonej kolejki, Kuźnice – dawniej nazywane „Hamrami” – były dużym ośrodkiem hutniczym – jednym z największych w XIX-wiecznej Galicji. Huta należała do węgierskiej rodziny Homolaczów, a jej okres świetności przypadał na pierwszą połową tamtego stulecia. Po upadku zakładów, w Kuźnicach nadal wiele się działo. Była tu szkoła, centrum uzdrowiskowe, istniały instytucje kulturalne. Niedawno, staraniami TPN-u, podjęto się rekonstrukcji historycznych zabudowań, które dziś można zwiedzać, w dodatku całkowicie bezpłatnie. Niewątpliwie jednak turystów przyciąga przede wszystkim kolejka. Najwyżej zainstalowana tego typu konstrukcja w Polsce przeszła niedawno generalny remont, w czasie którego zamontowano nowe wagoniki. Wyjazd w górę w sezonie kosztuje 34 zł dla uprawnionych do ulgi oraz 39 zł dla pozostałych; poza sezonem odpowiednio 30 i 35 zł. Jeśli zdecydujemy się na bilet powrotny, zmuszeni będziemy zapłacić w sezonie 49 zł (normalny) lub 39 zł (ulgowy), a poza sezonem odpowiednio 45 i 35 zł. Wspomniany sezon zazwyczaj trwa od początku maja do końca września. Warto szukać na stronach Polskich Kolei Linowych informacji o zniżkach i promocjach. Od niedawna można także zakupić bilet przez Internet. Takie rozwiązanie ma za zadanie przynajmniej częściowo rozwiązać problem wielogodzinnych kolejek do kasy, które w sezonie pojawiają się w Kuźnicach tak często, że stały się już chyba nieodłącznym elementem krajobrazu tego miejsca. Podróż na szczyt podzielona jest na dwa etapy (przesiadka w rejonie Myślenickich Turni) i trwa 12 minut. Kuźnice to także duży węzeł szlaków. Można stąd udać się stąd nie tylko na Kasprowy Wierch (przez Myślenickie Turnie lub Halę Gąsienicową), ale także na Giewont, Nosal czy też w rejon Ścieżki nad Reglami. Dojazd do Kuźnic zapewniają busy spod dworca w Zakopanem – zazwyczaj w cenie 3 zł. Nie ma możliwości dojazdu do Kuźnic samochodem. Należy go zostawić w rejonie Ronda im. Jana Pawła II.

Hotel Górski na Polanie Kalatówki

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1198 m
 
Hotel Górski Kalatówki znajduje się na polanie Kalatówki, położonej w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Bystrej. Administracyjnie należy do miasta Zakopane. Z polany roztacza się widok na rejon Kasprowego Wierchu. Dawniej uprawiano tu pasterstwo –  tereny obszerniejszej niegdyś polany uległy częściowemu zalesieniu. Obecnie na powrót odbywa się tu kulturowy wypas owiec.

Budynek pierwszego schroniska Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy wzniosło w latach 1911-1913. W czasie II wojny światowej służył jako magazyn, który w 1943 r. został pochłonięty przez pożar. Obecny budynek projektu Józefa Jaworskiego powstał w rekordowo krótkim czasie – w 150 dni. Główną przyczyną tak szybkiego działania była potrzeba zwiększenia infrastruktury, koniecznej do organizacji Mistrzostw Świata FIS w 1939 r. Duże, murowane schronisko w stylu alpejskim do dziś wzbudza kontrowersje, związane z różnicą poglądów estetycznych.
 
W czasie niemieckiej okupacji budynek nosił nazwę „Berghaus Krakau” i służył za ośrodek wypoczynkowy oficerom niemieckim. Według wybiórczych przekazów, rezydował tu gubernator Hans Frank. Sensacyjne wzmianki o rzekomym zamachu na tą osobę w Kalatówkach są jednak niepotwierdzone.
 
W latach 1959-1960 hotel stał się miejscem spotkań elity muzyki jazzowej. Odwiedzali go m. in. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Kuryłowicz czy Zbigniew Namysłowski. Hotel zarządzany jest przez PTTK, należy do Polskiej Izby Turystycznej. Obecnie jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla narciarzy, jak i turystów pieszych.

Hotel Górski Kalatówki dysponuje 95 miejscami noclegowymi w pokojach i apartamentach dla od 1 do 5 osób. Część pokoi wyposażona jest w łazienkę i telewizor. Ceny za nocleg ze śniadaniem, w zależności od sezonu i aktualnych imprez, wynoszą od 45-130 zł za osobę. Do kosztów noclegu dolicza się opłatę miejscową. Hotel udziela zniżek posiadaczom Karty Stałego Klienta Hotelu na Kalatówkach, Karty Rabatowej PTTK oraz Karty EURO<26. Ceny dla grup ustalane są indywidualnie.

W hotelu znajdują się stylowo urządzone restauracja, kawiarnia z kominkiem oraz bufet. Menu restauracji oferuje dania z zakresu kuchni polskiej, regionalnej i wegetariańskiej. Z kawiarni można bezpośrednio przejść na taras widokowy. W czynnym przez cały rok bufecie można kupić dania barowe, przekąski, kawę, herbatę oraz piwo.

W Kalatówkach dla turystów dostępna jest także sauna, tenis stołowy, wypożyczalnia leżaków i zimowego sprzętu sportowego. Hotel oferuje salę konferencyjną, organizację wesel i imprez okolicznościowych i zielonych szkół i wycieczek górskich. Recepcja służy pomocą przy planowaniu wycieczek górskich. W budynku znajduje się serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a nieopodal wyciąg orczykowy. Jesienią na Kalatówkach odbywa się słynna impreza Jazz Camping Kalatówki. Tradycyjnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych organizowane są Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim „O Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek.

Na Polanę Kalatówki prowadzi z Kuźnic niebieski szlak – Droga Brata Alberta. Dojście do schroniska w tej opcji zajmuje ok. 35 min. Dalszą wędrówkę można kontynuować np. czarnym szlakiem – Ścieżką nad Reglami – prowadzącą do dolin tatrzańskich lub docelowo wybrać się na Halę Kondratową, Czerwone Wierchy czy Giewont.

Rozstaj dróg na Ścieżce nad Reglami

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1212 m
 
Rozstaj dróg, o którym mowa, znajduje się na Ścieżce nad Reglami, w odległości ok. 1 h 20 min od Kalatówek i 15 min od Czerwonej Przełęczy, na wysokości 1212 m. Czarne znaki wspomnianej ścieżki łączą się tu z żółtymi z Doliny Białego.

Sarnia Skała

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1377 m
 
Sarnia Skała to szczyt bardzo popularny zwłaszcza wśród początkujących turystów. Dzieje się tak dlatego, że góra jest stosunkowo łatwo dostępna, a widok roztaczający się z jej wierzchołka uchodzi za jeden z piękniejszych w reglowej części Tatr. Doskonale widać stąd np. masyw Giewontu. Można spojrzeć także w stronę Zakopanego. Góra znajduje się na jednej z bocznych grani – pomiędzy Doliną Białego i Doliną Strążyską. Dawniej na Sarniej Skale (nazywanej wówczas „Małą Świnicą”) tłumnie pojawiali się poszukiwacze skarbów. Dziś sporo tu turystów. Łatwy – znakowany na czarno – szlak na szczyt odgałęzia się od Ścieżki nad Reglami w rejonie Czerwonej Przełęczy. Będąc na Sarniej Skale warto przyjrzeć się także bardzo ciekawemu zjawisku obniżenia granic pięter roślinności tatrzańskiej. W tej okolicy górna granica lasu przebiega na wysokości ok. 1300 m, co stanowi swoisty ewenement, w porównaniu do reszty pasma.

Polana Strążyska

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1042 m
 
Polana Strążyska to miejsce położone w końcowej – idąc od Zakopanego – części doliny o tej samej nazwie. Niegdyś istniała tu hala pasterska. W owych czasach polana miała prawie dwukrotnie większą powierzchnię, jednakże ustaniu wypasu zaczęła intensywnie zarastać. Z centrum miasta jest tu niezwykle blisko, co powoduje, że Polanę Strążyską odwiedzają rozliczni turyści. Z myślą o nich powstał tu niewielki bufet, serwujący proste potrawy i podstawowe napoje. Z polany rozpościera się przepiękny widok na, niezwykle groźnie wyglądające stąd, ściany Giewontu. Turyści, którzy tu dotarli, mają do dyspozycji kilka ciekawych opcji dalszej podróży. Można podejść (15 min) pod cudny wodospad Siklawica lub zafundować sobie dłuższą wędrówkę: czerwonymi znakami na Giewont bądź Ścieżką nad Reglami w stronę Doliny Małej Łąki lub Sarniej Skały.

Przełęcz w Grzybowcu

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1311 m
 
Przełęcz w Grzybowcu to popularny punkt na trasie turystów podchodzących na Giewont oraz tych, którzy wędrują środkową częścią Ścieżki nad Reglami. Siodło oddziela Grzybowiec od Łysanki i Dolinę Małej Łąki od Doliny Grzybowieckiej. Uwaga! W rejonie przełęczy, w okresie wiosennym i jesiennym, można spotkać niedźwiedzia. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność! Znacznie spokojniejszych emocji dostarczyć nam może spotkanie z głuszcem – rzadkim, ale pięknym ptakiem, którego obecność stwierdzono w pobliskich lasach. W zimie odcinek pomiędzy Przełęczą w Grzybowcu a Wyżnią Kondracką Przełęczą (znaki czerwone) jest zamykany.

Wielka Polana Małołącka

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1163 m
 
Potężna, mająca rozmiary ok. 15 ha, Wielka Polana Małołącka – jest nie tylko jedną z największych, ale i jedną z najpiękniejszych polan w całych Tatr. Dawniej, jak w wielu innych miejscach, istniała tu hala, na której stało kilkanaście szałasów góralskich. Po wywłaszczeniach z przełomu lat 50-tych i 60-tych XX wieku, polana zaczęła zarastać. Proces ten trwa nadal. Mimo to obszar polany nadal jest na tyle duży, że można to miejsce bez problemu rozpoznać z okolicznych szczytów. W czasie ciepłych miesięcy kilkukrotnie zmienia ono wygląd, gdyż raz po razie kwitną tu inne kwiaty. Na polanie Ścieżka nad Reglami krzyżuje się z żółtym szlakiem na Kondracką Przełęcz. Wbrew pozorom, niebieski, bezpośredni szlak z Małej Łąki na Małołączniak, nie przebiega przez polanę. W miejscu dawnej hali warto zatrzymać się dłużej – stanowi ono bowiem idealny przykład górskiej sielanki. Warto tu zjeść śniadanie i popatrzeć przez kilka minut na cudnie prezentujący się stąd Giewont oraz na potężne urwisko Wielkiej Turni.

Przysłop Miętusi

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1189 m
 
Przysłop Miętusi to szeroka, trawiasta przełęcz pomiędzy Doliną Miętusią a Doliną Małej Łąki. Obszar siodła w większości pokrywa się z Miętusią Polaną, dzięki czemu mamy tutaj otwartą przestrzeń z ładnymi widokami. Z tego też względu sielankowa atmosfera na przełęczy sprzyja dłuższemu odpoczynkowi, co też bardzo często czynią podróżujący tędy turyści. Przy rozstaju szlaków, w centralnym punkcie przełęczy, ustawiono drewniane ławki i stoliki, przy których można usiąść i zjeść śniadanie. Odchodzą stąd szlaki w kierunku Małołączniaka i Nędzówki, a także Ścieżka nad Reglami, którą dostać możemy się do Małej Łąki lub do Doliny Kościeliskiej. Na południowym krańcu polany stoi 6-metrowy krzyż, upamiętniający pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce. Słowo „przysłop” pochodzi z języka wołoskiego i oznacza po prostu „przełęcz”.

Dolina Kościeliska

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:952 m
 
Dolina Kościeliska to jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Znajduje się ona na zachód od Zakopanego w pobliżu osiedla Kiry, administracyjnie należącego do Kościeliska. Jest to druga co do wielkości tatrzańska dolina, mająca długość 9 kilometrów i ciągnąca się od podnóża Tatr aż po ich główną grań. Kościeliską od południowego-wschodu rozgranicza grań Małołączniaka, na zachodzie zaś grzbiet Ornaku – jest więc to bardzo rozległe miejsce. Jest ono także bogate w atrakcje przyrodnicze, takie jak wspaniałe formacje skał wapiennych w dolnej części czy towarzyszące im mroczne jaskinie. Z tego też powodu – oraz ze względu na cudowny widok na Bystrą – Dolina Kościeliska od dawna była licznie odwiedzana przez turystów, z XIX-wiecznymi romantykami na czele. Cenili sobie ją także kupcy, którzy mogli tędy swobodnie podróżować na południe, w stronę ziem słowackich, dzięki bardzo łagodnemu przejściu przez grań główną na wysokości Tomanowej Przełęczy. Liczne karawany służyły za cel dla zbójników, którzy wykazywali w pewnym okresie znaczącą aktywność na terenie doliny – czego pozostałościami są nazwy miejsc, takich jak Zbójnicka Turnia. Dziś Dolina Kościeliska to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Tatrach. W pobliżu polany Stare Kościeliska turysta otrzymuje kilka zróżnicowanych możliwości podróży. Najczęściej wybierany jest spacerowy, zielony szlak prowadzący do schroniska na Hali Ornak, jednakże warto również przejść się Ścieżką nad Reglami (czarne znaki), do Jaskini Mroźniej, na Halę na Stołach lub też w stronę Ciemniaka i pozostałych Czerwonych Wierchów.

Niżnia Polana Kominiarska

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:1093 m
 
Niżnia Polana Kominiarska to spora otwarta przestrzeń, leżąca na mocno nachylonym terenie, w pobliżu Lejowego Potoku, u zbiegu Ścieżki nad Reglami i żółtego szlaku przez Dolinę Lejową. Razem z całą okolicą polana wchodzi w skład Hali Kominy Tylkowe. Tak górale (od nazwiska jednego z nich) nazywają, doskonale stąd widoczny, Kominiarski Wierch. Na polanie jest możliwy kulturowy wypas owiec, dzięki temu, że formalnie tereny te, mimo iż wchodzą w skład parku narodowego, są we władaniu Wspólnoty Leśnej Ośmiu Uprawnionych Wsi, która prowadzi nieco inną politykę niż TPN. Ma to swoje plusy, gdyż dzięki wypasowi owiec i koszeniu części polany, nie zarasta ona lasem, tak jak to ma miejsce w przypadku polan będących pod administracją TPN-u. Wielu specjalistów uważa wypas owiec za korzystny dla przyrody, wpisujący się w charakter naturalnego środowiska Tatr. Pasterską otoczkę tego miejsca podkreślają stojące tu szałasy, które jednakże w ostatnim czasie intensywnie niszczeją.

Siwa Polana

Lokalizacja:Tatry Zachodnie
Wysokość:907 m
 
Siwa Polana to miejsce startowe dla wypadów w głąb Doliny Chochołowskiej. Znajduje się ona na wysokości nieco ponad 900 m, w odległości ok. 1 km od drogi jezdnej Zakopane – Czarny Dunajec. Jako jedno z nielicznych miejsc w Tatrach po dziś dzień zachowała pasterski charakter. Prowadzi się tu kulturowy wypas owiec, jest bacówka, kilka szałasów, można kupić oscypki i inne regionalne wyroby. Przy parkingu kilka budynków przeznaczonych dla turystów. Na polanie w 1983 r. lądował helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie, co upamiętnia żelazny krzyż, stojący w tym miejscu. Nieco dalej znajduje się także pomnik pomordowanych przez hitlerowców. Dojazd do parkingu wspomnianą drogą, przy której stoi dobrze widoczny drogowskaz z napisem „Dolina Chochołowska”. Spod zakopiańskiego dworca można dostać się tu także busem – w cenie 6 zł. Właścicielem zarówno polany, jak i całej doliny jest Wspólnota Ośmiu Uprawnionych Wsi – i to ona pobiera opłaty na wejściu. Z polany można pieszo udać się do schroniska w Dolinie Chochołowskiej i dalej – w stronę Grzesia, Rakonia, Wołowca, Trzydniowiańskiego, Starorobociańskiego czy też Jarząbczego Wierchu. Początkowy, asfaltowy odcinek do Polany Huciska można przebyć kolejką „Rakoń” (cena 5 zł). Można także wypożyczyć rower i dojechać nim jeszcze dalej – bo do leśniczówki w dawnym schronisku Blaszyńskich. Najdalej – bo pod samo schronisko – dojeżdżają fasiągi.

Oceń:
5.00
9