Pierwsza pomoc - złamania kończyn

czwartek, 19 wrzesień 2013 12:41

W Tatrach zima. Temperatura spada poniżej zera, są oblodzone i śliskie. W trudnych warunkach łatwiej o wypadek. Warto wiedzieć, jak zachować się będąc w nieszczęśliwym położeniu.

Pomoc przy złamanych kończynach

Wśród wypadków górskich, ze względu na specyfikę incydentu i terenu, znaczny odsetek urazów stanowią złamania. W każdym z przypadków urazu kości konieczne jest niezwłoczne wezwanie TOPR, aby poszkodowany mógł jak najszybciej trafić do szpitala i otrzymać specjalistyczną pomoc lekarską. W czasie, kiedy czekamy na przybycie ratowników, jeżeli umiejscowienie poszkodowanego na to pozwala, możemy spróbować udzielić mu pierwszej pomocy przedmedycznej, a jeżeli jest przytomny – pokrzepić i wypytać o ewentualne choroby i medykamenty, które przyjmuje, jednocześnie monitorując oddech i przytomność ofiary wypadku.

Udzielając pomocy, możemy mieć do czynienia z: złamaniami otwartymi (kiedy kość przebija skórę, jej odłamki są widoczne w ranie), złamaniami zamkniętymi (kiedy ciągłość skóry jest zachowana), złamaniami z przemieszczeniem (kiedy pęknięte elementy kości przesuwają się względem siebie) i złamaniami bez przemieszczenia (kość pękła, ale jej części pozostają na swoim miejscu). Uwaga! Jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne, poszkodowanego nie należy przemieszczać, ze względu na możliwy uraz kręgosłupa. Nie należy również gwałtownie badać rodzaju złamania ani próbować prostować i nastawiać kości. Pierwsza pomoc w przypadku złamań polega głównie na unieruchomieniu (niezbyt mocnym umocowaniu do kończyny sztywnego elementu) – jeśli nastąpiło złamanie trzonu kości (wydłużona część), należy unieruchomić złamaną kość i dwa sąsiednie stawy. W przypadku złamania w stawie, unieruchamiamy dany staw oraz dwie sąsiadujące kości.

Kiedy mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, na ranę bardzo delikatnie zakładamy opatrunek osłaniający w taki sposób, by nie przemieścić żadnych elementów odłamków kości. Udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy, cały czas należy sprawdzać, czy ze względu na ból towarzyszący złamaniom (i możliwym urazom wewnętrznym), nie stracił o przytomności. W przypadku zatrzymania oddechu konieczne jest podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przytomną ofiarę w miarę możliwości należy ogrzać oraz zapewnić jej komfort psychiczny zapewniając, że niezbędna pomoc specjalistyczna jest już w drodze.

Małgorzata Tomik

Fot. lecznica.zgora.pl

Poprzednia część: RKO
Następna część: Skaleczenia i rany

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować