Rozgrzewka w górach

poniedziałek, 01 lipiec 2013 13:39

O ile na panelu większość z nas pamięta o prawidłowej rozgrzewce i rozciąganiu przed i po wspinaniu, nie wiadomo dlaczego zapominamy o tym zarówno w skałach, nie mówiąc już o górach.

Aby przez długie lata móc się jednak wspinać i nie przeczekiwać sezonu z kontuzjowanym palcem, zarówno rozgrzewka jak i rozciąganie winny wejść nam w nawyk.

Jest prawdą, że w górach, pod wielkimi ścianami i długimi liniami nasza rozgrzewka wygląda nieco inaczej niż na panelu. Należy jednak pamiętać, aby rozgrzać podstawowe partie mięśni. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń ogólnorozwojowych – jeśli pozwoli na to ukształtowanie terenu, które przygotują układ krwionośny i oddechowy do wysiłku. Dobrze jest zrobić kilka podskoków, może jeśli tylko teren na to pozwala lekki trucht. Po krótkiej rozgrzewce ogólnorozwojowej przechodzimy do rozgrzewki stricte wspinaczkowej.  Przede wszystkim ręce – poprzez wymachy w jedną i drugą stronę rozgrzewające staw barkowy, a później łokciowy. Koniecznie musimy się skupić na rozgrzaniu dłoni, nadgarstków a w szczególności palców.  Nie należy zapominać o kończyna dolnych. Rozgrzewka powinna obejmować: krążenia biodrami, wymachy nóg, krążenia w stawach kolanowych i stawach skokowych. Rozgrzać należy także odcinek szyjny kręgosłupa. Na koniec takiej rozgrzewki dobrze jest się krótko rozciągnąć, co poprawi zakres ruchu.

Po zakończonym wspinaniu powinniśmy pozwolić naszym zmęczonym mięśniom rozluźnić się. Konieczne jest uspokojenie oddechu, tętna, krótkie rozciągnięcie mięśni. Rozciągnąć powinniśmy przede wszystkim mięśnie biorące najaktywniejszy udział we wspinaniu, zatem: obręcz barkową, ramiona i przedramiona, palce. Należy pamiętać aby nasze rozciąganie miało iście statyczny charakter, uspokajający.

Prawidłowe rozpoczynanie i kończenie treningu wspinaczkowego powinno nam wejść w nawyk, dzięki czemu uchronimy się przed kontuzją. Dodatkowo pamiętać należy o tych dwóch punktach programu także kiedy wspinamy się w plenerze i w miarę możliwości starać się odpowiednio rozgrzać mięśnie i stawy przed i po wspinaniu.

 


Edyta Sadowska

fot. flickr.com

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować