Niebezpieczne słońce

niedziela, 24 marzec 2013 10:26

Każdy z nas uwielbia piękną słoneczną pogodę, która towarzyszy górskim wędrówkom. Trzeba jednak pamiętać, że słońce stanowi zagrożenie zarówno dla naszej skóry, jak i dla oczu.

Poparzenia słoneczne, a zimą ślepota słoneczna, to efekty niewłaściwej ochrony przed słońcem w górach. W jaki sposób ochronić skórę przed oparzeniami, a oczy przed prześwietleniem? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Przed każdym wyjściem w góry, nawet jeśli aura nie zapowiada się słonecznie należy użyć kremu z filtrem. Najlepiej sprawdzają się jak najwyższe filtry, nawet 50. Takie kremy można bez problemów zakupić w aptekach. Najlepiej nabywać kremy w małych jednorazowych opakowaniach, by nie obciążały nadmiernie naszego bagażu. Zimą należy pamiętać, że oprócz promieni słonecznych nasza skóra narażona jest na działanie takich czynników jak wiatr i mróz. W takich ekstremalnych warunkach należy najpierw nałożyć tłusty krem, który ochroni skórę przed wysuszeniem i jako drugą warstwę krem z filtrem, co najmniej 30. Trzeba pamiętać także o częstym używaniu ochronnej pomadki do ust, także z filtrem. Dobrze jest chronić skórę przed nadmiernym wystawieniem na słońce, przydatne są chusty typu „buff”, które możemy nałożyć na policzki, bądź cienkie kominiarki.

Ważnym elementem jest także ochrona oczu. W porze letniej i jesiennej wystarczą okulary z dobrym filtrem. Większej ochrony potrzebujemy zimą i wiosną kiedy w górach leży jeszcze śnieg. W takiej sytuacji nasze oczy są narażone na promieniowanie odbijające się od śniegu, co przy długich trekkingach, bez odpowiedniego zabezpieczenia, może doprowadzić nawet do ślepoty śnieżnej. Konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne okulary zimowe, najlepiej lodowcowe. Okulary powinny odcinać 100% promieniowania UV i przepuszczać jak najmniej światła. Ważne żeby szkła były polaryzacyjne. Na górskie wędrówki najlepiej zaopatrzyć się w okulary 4. kategorii, przepuszczające ok. 3-8% światła widzialnego. Ważne jest, aby wyposażyć się w okulary z osłonami po bokach. W zimie promienie słoneczne odbijają się zarówno od podłoża, jak i od bocznych stoków.

Słoneczna pogoda na pewno umili każdą wyprawę górską. Nie należy jednak zapominać o właściwym zabezpieczeniu skóry i oczu.

 

Edyta Sadowska

Fot. Krzysztof Barcik.


Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować