Survival - orientacja w terenie

poniedziałek, 16 grudzień 2013 09:00

Trudności orientacyjne, których może przysporzyć nam zła widoczność, zboczenie ze szlaku czy nawet, po prostu, zima, to tylko dodatkowe argumenty by korzystać z mapy, kompasu i busoli – lub technologii GPS.

Zwolennicy ułatwień i technicznych nowości, właściwie już od około 2000 roku korzystać mogą z technologii GPS. Podręczne urządzenia posiadają coraz to bardziej rozbudowane systemy lokalizacyjne oraz możliwości, które zastępują mapę oraz podstawowe urządzenia pomagające w orientacji w terenie. Ich minusem jest cena, zdecydowanie nie na każdą kieszeń (zwłaszcza modele o rozszerzonych funkcjach). Są również podobno niezawodne, podobno…

Tematem artykułu jest jednak survival, czyli w skrócie – umiejętność przetrwania w każdych warunkach. Pomijając więc zbawienny wynalazek tego wieku, wspomniany wyżej, skupmy się na podstawowych, podręcznych „lokalizatorach”.

Busola i kompas są urządzeniami, które bez względu na warunki pogodowe, pomogą nam wyznaczyć kierunki świata dość dokładnie. Przy korzystaniu z nich należy pamiętać, że na pomiar mogą wpływać metalowe przedmioty czy linie energetyczne w pobliżu. Podstawą wśród podstaw jest oczywiście posiadanie mapy. Najlepiej laminowanej, odpornej na kaprysy górskiej aury. Kompas i busola często są mylone. Zasadniczą różnicą w przeznaczeniu urządzeń jest to, że ten pierwszy służy do wyznaczania kierunku północnego, zaś ta druga, jest przyrządem do pomiarów i wyznaczania azymutu (dodatkowo posiada urządzenia celownicze i pierścień lub tarczę, na której naniesiona jest skala w stopniach lub tysięcznych).
 
Posiadając wymienione elementy wyposażenia, możemy wyznaczyć azymut, który rozumiemy jako kąt pomiędzy kierunkiem naszej wędrówki a północą. Utrzymywanie podczas wędrówki dokładnie tego samego azymutu, gwarantuje dotarcie do celu. W terenie górskim dodatkową trudność sprawia jednak ukształtowanie terenu. Marsz na azymut sprawdzać się może jedynie w warstwach reglowych, wyżej należy mieć na względzie całkowitą niemożność przecinania terenu w linii prostej, ze względu na bardzo strome urwiska.

Zarówno mapa, jak i busola czy kompas, a nawet urządzenie GPS, powinny być uzupełnieniem wiedzy topograficznej, z którą wybieramy się w góry. Świadomość szczegółów na temat terenu, przez który musimy przejść, by osiągnąć cel, pomoże nam w zachowaniu najważniejszej rzeczy: spokoju. Przy pewności swojego zorientowania topograficznego, użycie busoli, czy kompasu będzie tylko orientacyjnym potwierdzeniem, a urządzenie GPS gwarancją, że się nie zgubimy.

 

Małgorzata Tomik

Fot. publicdomainpictures.net


Poprzednia część: Survival - wyznaczanie kierunków świata

Oceń ten artykuł
2.00
2

4 komentarzy

 • Marti środa, 25 czerwiec 2014 08:28 napisane przez Marti

  Myślałem, że będzie tutaj pokazane jak się nimi posługiwać, ale nic na ten temat - jest tylko surowy tekst że to jest do tego a tamto do tego. Nijak isę ma temat do treści artykułu.

 • Henryk Gajek wtorek, 24 czerwiec 2014 22:37 napisane przez Henryk Gajek

  …ludzie, czego wy wymagacie. Przecież to wszystko było w szkole podstawowej na geografii, trzeba było się uczyć.

 • Kuba wtorek, 24 czerwiec 2014 20:43 napisane przez Kuba

  Strata czasu na czytanie..

 • Mateusz wtorek, 17 grudzień 2013 21:26 napisane przez Mateusz

  Tytuł artykułu nie do końca wspólny z jego treścią - nie ma tu nic o survivalu, ani o orientacji w terenie bez mapy, kompasu czy busoli.

Zaloguj się, by skomentować