Jak przygotować się do zimy, cz. II

sobota, 19 październik 2013 12:38

Zima nadciąga coraz szybszym krokiem w nasze wspaniałe Tatry. Warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu do tej pory roku i do zimowego uprawiania turystyki górskiej.

Zima w Tatrach

Jeśli w sezonie wiosenno-jesiennym spędziliśmy trochę czasu w górach, przeszliśmy całkiem sporo szlaków turystycznych to przyszedł czas by zaktywizować swoją zimową działalność w Tatrach. Należy jednak pamiętać, że zima to zupełnie nowe realia, masa odmiennych zagrożeń – lawiny, śnieg, lód, mróz. Warto odpowiednio się przygotować do rozpoczęcia nowego etapu w górskiej karierze.

Kurs turystyki i wspinaczki zimowej

Doskonałym pomysłem jest zapisanie się na odpowiedni kurs zimowy. Także Portal Tatrzański będzie organizował takie kursy.

Trwają one zazwyczaj 3-4 dni i są organizowane w schronisku Roztoka. W programie jest między innymi: nauka chodzenia w rakach, posługiwania się czekanem w tym nauka hamowania w stromym terenie, budowanie stanowiska w śniegu. Pod okiem instruktorów kursanci nauczą się poruszania z  asekuracją, zapoznają się z podstawowymi technikami wspinaczki lodowej. Do tego podczas kursu organizowane są wykłady dotyczące lawin, zajęcia praktyczne w terenie obejmujące: przekrój śniegu służący do rozpoznania zagrożenia lawinowego, poszukiwanie zasypanego za pomocą detektorów lawinowych i sondy, odkopywanie. Jeśli warunki są sprzyjające kursanci mają możliwość zbudowania jamy śnieżnej.

Zazwyczaj dzień po kursie organizowana jest wycieczka na Mnicha. Podczas tej wycieczki kursanci pod okiem instruktora sprawdzą swoje umiejętności poruszania się w tatrzańskim zimowym terenie.

Z wiedzą, którą zdobędziemy na takim kursie, na pewno będziemy bardziej doświadczonym, a przede wszystkim rozważnymi turystami. Zma stanie się naszą nową pasją, a nie jedynie zagrożeniem.

Edyta Sadowska

Fot. Flickr.com

Poprzednia część: Jak przygotować się do zimy, cz. I

Oceń ten artykuł
4.00
3
Zaloguj się, by skomentować